Funkcijo gibanja v človeškem telesu opravlja več kot 200 kosti in 100 sklepov. Kosti, mišice in sklepi z veznimi tkivi omogočajo, da opravljamo vsakodnevne aktivnosti. Prav je, da zanje ustrezno skrbimo in si zagotovimo lahkotnost gibanja. Za nemoteno gibanje v sklepih skrbi hrustanec, ki blaži udarce in obremenitve ter zadržuje sklepno tekočino. Zdrav hrustanec ima gladko drsečo površino, ki sklepu omogoča tekoče gibanje. Njegov pomemben gradnik je kolagen, ki pa ga je v telesu z leti vse manj. To vpliva tudi na proces regeneracije hrustančnega tkiva, ki je vse počasnejši in manj učinkovit. Posledice se lahko kažejo v oteženem gibanju.
K ohranjanju zdravih sklepov prispevamo že s pravilno držo. Telo je oblikovano za specifičen položaj, ko ni v gibanju, čeprav je sicer zmožno najrazličnejših upogibov in obratov. Pravilna drža naj bi posnemala marioneto, ki jo napete vrvice držijo pokonci. Tako so ušesa poravnana z gležnji, rame, boke in kolena pa je mogoče povezati z ravno črto.
Na pravilno držo ne smemo pozabiti ob sedenju, predvsem na delovnem mestu, če sedimo dlje. Stol ne sme biti prenizek, saj je vstajanje iz nižjega položaja obremenjujoče za sklepe. Koristen je položaj, v katerem so kolena višje od bokov, predvsem pa je pomembno, da so komolci in spodnji del rok ustrezno podprti.
Podpora zunaj telesa pa seveda ni dovolj, če sklepov ne podpirajo mišice. Če te niso okrepljene, so sklepi, predvsem kolenski, ki nosijo težo celega telesa, pod velikim pritiskom in obremenitvijo. Za krepitev ključnih mišic pa vam nekaj osnovnih vaj priporoča inštruktorica fitnesa in vodja osebnega vadbenega centra Petit studio Nataša Čebokli Bleiweis.
Preventiva in krepitev
Predstavljamo vam nekaj izbranih vaj, ki krepijo mišice trupa in mišice kolenskega sklepa. Bodite pozorni pri postavitvi telesa, ki ga ohranjajte čvrstega, a še vedno dovolj prožnega, da so gibi pravilni in natančni. Upogib in izteg naj skupaj trajata 15 sekund. Za začetek naj serije ne vsebujejo več kot 15 ponovitev. Koristno bo, če gibe večkrat ponovite. Če čutite neprijeten občutek ali bolečino, z vajami prenehajte.




Ne pozabite na zdravo prehrano
Poleg ustrezne vadbe je za krepitev mišic in ohranjanje zdravih kosti in sklepov pomembna tudi uravnotežena prehrana. Kalcij, ki je na primer prisoten v brokoliju, špinači in ohrovtu, preprečuje tanjšanje kosti, vitamin D pa spodbuja absorpcijo kalcija iz hrane. Omega-3 maščobne kisline iz ribjega olja ali na primer oreščkov lahko zmanjšajo vnetje sklepov, z vitaminom E bogati mandlji pa ščitijo zunanjo membrano celic, ki gradijo sklepe. Papaja in kivi sta sadeža z največjim deležem vitamina C, ki ima dokazano vlogo pri nastajanju kolagena za normalno delovanje kosti in sklepnega hrustanca. Ker med ključne gradnike sklepnega hrustanca sodijo aminokisline, je za ohranjanje zdravih sklepov pomemben tudi zadosten vnos tistih aminokislin, ki jih telo ne more proizvajati samo. Potrebam bo zadoščeno z ustreznim vnosom beljakovin. In ne nazadnje, privoščite svojim sklepom, kar prija tudi vaši duši. Sprostite jih v topli kopeli, kjer jih bo voda vsaj za trenutek razbremenila vsakodnevnega podpiranja celotnega telesa.
Predstavitvena informacija