DomovZelena stranBreza za zdrava sečila in pomoč pri ledvičnih kamnih

Breza za zdrava sečila in pomoč pri ledvičnih kamnih

Stari Slovani in drugi narodi so brezo častili kot sveto drevo, ker naj bi imelo posebno moč proti zlim duhovom in čarovnicam. »Breza označuje srečo,« je dejala Sveta Hildegarda iz Bingna, ki je svetovala uporabo brezovih listnih popkov pri kožnih izpuščajih. Danes poznamo brezovo listje kot učinkovit diuretik.

- Oglas -
Breza
Pripravke iz breze zaradi njihovega protivnetnega delovanja uporabljamo za lajšanje revmatičnih obolenj. Za boljši učinek jim dodajamo navadni gladež, koprivo ali brestovolistni oslad.

Brezove liste nabiramo v maju

Breza je dobro znano drevo, ki zraste nad 20 m visoko. Značilno je njeno belo lubje. Breza raste zelo razširjeno po vsej Sloveniji, od nižine do montanskega pasu.

Lepljive mlade brezove liste nabiramo v maju, ko breza odcveti. Pomladansko kuro začnemo s listnimi popki, nato pa v nadaljevanju uporabimo sveže brezove liste. Mladi brezovi listi imajo značilen vonj in grenak okus. Nabiramo lahko tudi skorjo mladih vej in jih posušimo. Lepljive brezove popke pa nabiramo pred cvetenjem, jih hitro posušimo v senci in hranimo v zaprtih posodah, ker vsebujejo hlapljivo olje. Iz popkov z destilacijo pridobijo tudi eterično olje, ki je uporabno v izdelkih za hitrejšo rast las.

Listi breze vsebujejo flavonoide (npr. hiperozid, katehinske čreslovine, triterpenske saponine, eterično olje z metilsalicilatom in fenilkarboksilne kisline, kot sta kavna in klorogenska) ter veliko kalija. Prav flavonoidi blažijo vnetja in pospešujejo odvajanje vode iz telesa. Skorja vsebuje čreslovine, triterpene, fenilkarboksilne kisline, eterično olje in metilsalicilat. Največ eteričnega olja vsebujejo popki breze. Sveži listi vsebujejo tudi do 0,5 % askorbinske kisline.

- Oglas -

Sorodna puhasta breza raste pri nas v močvirjih in šotnih barjih. Zaradi skoraj enakih učinkovin, kot jih vsebuje tudi navadna breza, puhasto brezo nabiramo in uporabljamo enako kot navadno brezo. Razlikujeta se v videzu listov. Listi navadne breze so goli in žile malo izstopajo, listi puhaste breze pa so tenko dlakavi in na spodnji strani žile zelo izstopajo.

Brezovi listi plodovi
Brezov sok pomaga pri zlatenici, skorbutu, vnetju sečil, za lajšanje želodčnih težav in proti črevesnim krčem.

Breza blagodejna za sečila

Breza je učinkovit diuretik, zato se jo uporablja pri vseh obolenjih ledvic, sečnega mehurja, pri vnetjih sečil, pri vodenici, ledvičnih kamnih in pesku. Listi breze tudi zmanjšujejo edeme. Brezo uporabljamo tudi kot dopolnilo k terapiji pri bakterijskih okužbah sečil. Količina seča se poveča kar za petkrat, hkrati pa se pospešeno izloča sečna kislina. Bolečine v sklepih pri revmatičnih in protinskih obolenjih se izboljšajo, prav tako tudi kronični katarji mehurja in pri težavah z uriniranjem.

Pripravke iz breze zaradi njihovega protivnetnega delovanja uporabljamo za lajšanje revmatičnih obolenj. Za boljši učinek jim dodajamo navadni gladež, koprivo ali brestovolistni oslad. Ker je močan diuretik, liste breze pogosto dodajamo čajem za čiščenje krvi. Pri vročini mešamo brezo z lipovim cvetjem. Najpogosteje izvajamo spomladanske kure. Pri kroničnih obolenjih kože pijemo čaj ali čajne mešanice, kot dopolnilo tem si lahko pripravimo kopel iz brezove skorje. Pri uporabi čaja ni neželenih stranskih učinkov. Previdnost pa velja pri edemih zaradi okvarjenega delovanja srca in ledvic ter pri nosečnicah in doječih materah.

Brezov sok, ki ga dobijo spomladi z navrtanjem dreves, in hlapna eterična olja dodajajo pripravkom za nego las. V nekaterih vzhodnoevropskih državah zbirajo sok, ki se nacedi iz navrtanega debla breze, in ga uživajo svežega ali fermentiranega, uporabijo ga za izdelavo vina, kisa, alkohola in sirupa. Sveži sok pijemo 3-krat dnevno po 15 ml. Brezov sok pomaga pri zlatenici, skorbutu, vnetju sečil, za lajšanje želodčnih težav in proti črevesnim krčem. Iz brezovega soka so pripravljali tudi brezovo žganje, saj brezov sok vsebuje 2 % sladkorjev. 

Zavedati pa se moramo, da je cvetni prah breze eden izmed najpogostejših alergenov zgodaj spomladi. Zato velja previdnost pri posameznikih, ki jih muči seneni nahod.

Brezov čaj
Previdnost velja pri edemih zaradi okvarjenega delovanja srca in ledvic ter pri nosečnicah in doječih materah.

Zdravilni pripravki iz breze

Čaj iz brezovih listov

Čaj pijemo pri težavah z otekanjem nog, obolenjih jeter, pri protinu (ali putiki), revmi, ledvičnih kamnih in kožnih obolenjih

1 do 2 jedilni žlici brezovih listov pripravimo kot poparek, ki naj pokrit stoji 10–15 minut. 3- do 4-krat na dan popijemo sveže pripravljen nesladkan čaj. Ko čaj popijemo, spijemo še en kozarec vode.

- Oglas -

Pri manjših vnetjih sečil, sečnih ali ledvičnih kamnih ter edemih si pripravimo naslednji poparek: 2–3 g posušenih listov, natrganih na manjše koščke, prelijemo s skodelico vrele vode in pustimo pokrito 10–15 minut. Ko se čaj ohladi na 40 °C, dodamo sodo bikarbono (1 g na liter). Popijemo 3 skodelice na dan, pred jedjo.

Čajna mešanica za odvajanje vode

Potrebujemo:

  • list breze, 60 g,
  • korenino sladkega korena, 20 g,
  • zel zlate rozge, 20 g.

Priprava: Iz 2 čajnih žlic mešanice pripravimo poparek in tako pripravljeno čajno mešanico pijemo po 3 skodelice na dan.

Čaj proti ledvičnim kamnom

Potrebujemo:

  • 10 g brezovih listov,
  • 10 g listov koprive,
  • 10 g listov trepetlike,
  • 20 g korenine regrata z zeljo,
  • ½ mrzle vode,
  • 1 liter tople vode.

Učinkovine v navedenih zeliščih močno pospešijo izločanje seča, pomagajo pri izločanju ledvičnega peska ali pri ledvičnih kamnih.

Priprava čajne mešanice: Zelišča zmešajte in 2 žlici mešanice prelijte z mrzlo vodo. Zavrite in kuhajte 20 minut, potem precedite skozi cedilo. Prevretek nato razredčite z vodo, tako da dobite 1,5 litra tekočine.

Čajna mešanica za ledvice in mehur

Potrebujemo:

  • ¼ litra vode,
  • 30 g listov gornika,
  • 15 g brezovih listov,
  • 15 g zeli zlate rozge,
  • 15 g korenine gladeža.

Priprava: Zmešamo skupaj navedena zelišča in 2 žlički mešanice prelijemo z vrelo vodo. Pokrito pustimo stati 10 minut, potem precedimo in popijemo 2–3 skodelice čaja na dan. Kot kuro čaj pijemo 2–3 tedne.

Tinktura (1 : 4 v 25-% alkoholu): 15 kapljic nakapamo v majhno količino vode in spijemo na prazen želodec 3-krat na dan.

Tinktura se uporablja pri vročini, želodčnih težavah in zunanje za pospeševanje celjenja ran.

Obloge

Zelišča, ki ugodno vplivajo na ledvice, uporabljamo tudi kot zunanje obloge. Brezove liste, preslico zdrobimo in presne polagamo v predel nad ledvicami.

Kopel

Iz 100 g skorje breze pripravimo zavretek, in sicer uporabimo 1 liter vode, ter zavretek dodamo kadni kopeli. Pri močnem potenju pripravimo iz manjše količine kopel za noge.

Pripravek za krepitev las z brezo in sivko

Pripravek deluje krepčilno in poživljajoče ter je primeren za vse tipe las. Sivka daje prijeten vonj, ki nas pomirja.

Potrebujemo:

  • 1 čajno žličko cvetov sivke,
  • 1 čajno žličko posušenih listov breze,
  • 1 liter sadnega kisa,
  • 2–3 kapljice eteričnega olja sivke.

Cvetove sivke in liste breze prelijemo s sadnim kisom in natočimo v steklenico, jo dobro zapremo in pustimo stati 7 dni. Po 7 dneh kis precedimo in dodamo sivkino eterično olje. Pred vsako uporabo enemu delu mešanice dodamo dva dela vode in s tem masiramo lasišče, ne izpiramo.

Lasna vodica z nepozebnikom in brezovimi listi

Brezovo listje in nepozebnik krepita lase, delujeta adstringentno in protivnetno.

Potrebujemo:

  • 5 kapljic olja melise,
  • 20 ml tinkture iz brezovih listov,
  • 80 ml vodnega izvlečka nepozebnika.

Priprava: Olje melise v steklenički raztopite v brezovi tinkturi. Dodajte izvleček nepozebnika in vse skupaj močno pretresite. Po vsakem umivanju las tako pripravljeno mešanico vtrite v lasišče. Pospešuje rast las in okrepi lasne korenine.

Preberite tudi: Poprova meta od A do Ž – Najbolj priljubljena zdravilna rastlina

.
- Oglas -
- Oglas -

Preberi tudi

- Oglas -