DomovZelena stranPoprova meta od A do Ž - Najbolj priljubljena zdravilna rastlina

Poprova meta od A do Ž – Najbolj priljubljena zdravilna rastlina

Poprova meta je zdravilna rastlina, ki se po priljubljenosti in dolgi zgodovini uporabe v naših krajih postavlja ob bok kamilici. V ljudski medicini ji prepisujemo ugodno delovanje pri različnih težavah. Že od konca 17. stoletja dalje pa jo gojijo v Angliji, od koder se je razširila v druge dežele.

- Oglas -
Poprova meta

Črna, vodna, poprova meta …

Poznamo več vrst met, med najbolj znanimi je tudi črna meta (latinsko ime je Marrubium vulgare), ki ima pokončna dlakava stebla, zrastejo od 30 do 60 cm visoko in imajo močno nagubane liste z nazobčanim robom. V poletnih mesecih se v zalistjih odprejo majhni beli kratkopecljati cvetovi. Sicer pa črna meta velja za najučinkovitejše sredstvo za lajšanje izkašljevanja pri prehladih. Deluje tako, da redči sluz, pomirja krče ter blaži vnetje v dihalnem traktu. Pripravki iz črne mete za zunanjo uporabo pa so namenjeni pospeševanju celjenja razjed in ran z gnojnim izcedkom. Poleg črne mete v Sloveniji pogosto najdemo tudi dolgolistno meto, polajevo meto, vodno meto in mačjo meto.

Poprovi meti sorodne divje vrste mete rastejo na njivah, travnikih, ki imajo vse bolj ali manj prijeten, svež vonj, spominjajoč na poprovo meto. Črno meto pa prepoznamo po vonju jabolka. Večinoma divje vrste ne vsebujejo mentola, ampak več karvona. Zlasti vodno meto ponekod radi uporabljajo kot nadomestilo za poprovo meto.

Nabiranje poprove mete

Poprova meta (latinsko ime je Mentha X piperita L.) je trajnica, vzgojena s križanjem med klasasto in vodno meto. Ima temno rdeča stebla in aromatične nasprotne ovalne liste s priostreno konico. Pozno poleti se odpirajo vijoličasti cvetovi, ki so združeni v podolgovata klasasta socvetja.

Zelene liste nabiramo tik pred cvetenjem. Sušimo jih hitro, da ne počrnijo preveč, in jih hranimo v dobro zaprtih posodah. Suhi listi imajo močan aromatičen vonj in oster, rahlo hladeč okus. V poletnih mesecih lahko tudi sveže liste uporabimo za pripravo čaja. V nekaterih deželah uporabljajo sveže liste za pripravo omak in sladic ter zeliščnega kisa. V državah vzhodne in zahodne Evrope in Severne Amerike pa gojijo poprovo meto za pridobivanje eteričnega olja z vodno destilacijo.

Sicer pa jo v vrtu večkrat presajamo, saj se rada izrodi. Tako hkrati preprečimo, da bi se okužila z rjo, ki zmanjša učinkovitost poprove mete. Poprova meta najbolje uspeva v bogati, vlažni zemlji, na sončnem ali rahlo senčnatem rastišču.

- Oglas -
Poprova meta uporaba

Uporaba poprove mete

Poprova meta je zelo uporabna rastline, ki nam lahko pomaga pri marsikateri težavi. Pripravili smo nekaj najbolj priljubljenih nasvetov.

Poprova meta učinkovito blaži krče

Glavna sestavina je eterično olje, ki se v 4 % nahaja v listih poprove mete. Le-to je sestavljeno iz monoterpenov cineola, mentona, mentola, mentilacetata, mentofurana, limonena … Seveda na sestavo eteričnega olja vplivajo številni dejavniki, kot so: starost listov, čas nabiranja, izvor rastline, talne in podnebne razmere. V dišečem olju je veliko mentola in malo mentofurana (manj kot 5 %) in določeno razmerje med mentonom in mentilacetatom; najboljše razmerje je 5 : 1 ali 6 : 1. mentofuran ima oster, neprijeten vonj, zato ga v eteričnem olju želimo čim manj. Pri ohladitvi olja se izloči mentol v obliki kristalinične snovi. Poleg eteričnega olja poprova meta vsebuje še flavonske glikozide, triterpenske kisline, kot sta urzolna in oleanolna, rožmarinsko kislino in številne proste fenilkarboksilne kisline (kavna, kumarna, ferulna).

Izvlečki iz listov poprove mete delujejo spazmolitično (blažijo krče – spazme – gladkih mišic v prebavilih, žolčniku), predvsem na gladko mišičje prebavnega trakta, pospešujejo izločanje žolča in preganjajo vetrove. Poprova meta se uporablja pri jetrnih in žolčnih obolenjih, povezanih s kolikami. Pri želodčnih težavah, še zlasti pri povečani želodčni kislini, pri krčevitih bolečinah želodca in črevesja, poprova meta učinkovito blaži krče. Uspešno pa pomaga tudi pri nervozi, v stresnih obdobjih življenja, slabem spancu, glavobolu in celo migreni. Eterično olje pa deluje spazmolitično in sekretolitično, posebno na bronhije, saj odpira nosne prehode. Eterično olje lahko uporabimo tudi pri izpiranju ust pri okužbah v ustih. V komercialne namene pa se največ eteričnega olja poprove mete uporablja za odišavljanje žvečilnih gumijev.

Eterično olje mete deluje hladilno

Poprova meta deluje tudi antiseptično (preprečuje razmnoževanje mikroorganizmov) in analgetično, holeretično (pospešuje nastajanje in pretok žolča), protivnetno, sedativno. Tako pripravki za notranjo uporabo pomagajo pri težavah, kot so napenjanje, lena prebava, kolcanje, vetrovi in nezadostno izločanje žolča.

Eterično olje neposredno na mestu nanosa zmanjšuje bolečino. Ker vsebuje mentol, na koži deluje hladilno in rahlo anestetično. Eterično olje uporabljamo tudi pri pikih insektov in srbenju kože. Skozi zdravo nepoškodovano kožo in sluznice mentol hitro prehaja v telo, kar je pomembno pri kopelih, inhalacijah in pri nanašanju na kožo. Namreč sluznice in koža pri prepogosti uporabi eteričnega olja lahko pordečijo ali nastanejo celo mehurji. Le redko pride do preobčutljivostne reakcije.

- Oglas -
Poprova meta na vrtu

V majhnih odmerkih poprova meta pomirja

Eteričnega olja nikoli ne uporabljamo pri majhnih otrocih in dojenčkih, saj je le-to zelo nevarno, lahko namreč pride do krčevitega stisnjenja bronhijev (laringospazma) in zadušitve. Pri uporabi čaja ni nobenih težav. Sicer pa pri odraslih ljudeh tudi pri daljši uporabi le redko nastopijo neželeni učinki. Priporočamo pitje čaja v obliki kure pri navedenih težavah, ne pa kot napitek za odžejanje. Zaradi emenagognega delovanja je odsvetovana uporaba v času nosečnosti in dojenja.

V majhnih odmerkih poprova meta pomirja, v velikih pa deluje kot krepčilo in poživilo. Poleti pa nas napitki, pripravljeni z dodatkom poprove mete, prijetno ohlajajo in osvežijo (sestavine poprove mete, predvsem mentol, ohlajajo telo). Prav tako pa lahko pripravimo sirup iz poprove mete ter metine liste dodamo tudi v bezgov sirup. Listi poprove mete pa so zelo uporabni tudi pri pripravi sladic.

Pripravki iz poprove mete

Čaj iz poprove mete:

2–3 čajne žlice svežih listov ali suhe rastline prelijemo z vrelo vodo (300 ml) in pokrito pustimo stati 5–10 minut.

Uporaba: 1 skodelico čaja popijemo po jedi proti napenjanju, leni prebavi, kolcanju, vetrovom, nezadostnemu izločanju žolča. Za okrepitev in poživitev popijemo 2 skodelici čaja po jedi. Za pomiritev popijemo 1 skodelico čaja po jedi. Čaj uporabljamo tudi za inhalacijo pri prehladnih obolenjih. Lahko mu dodamo tudi kapljico eteričnega olja poprove mete.

Metin tonik za lasišče

Čaj je koristen tudi kot tonik za lasišče, saj spodbuja pretok krvi, stimulira lasišče in s tem spodbuja rast las. Uporabite sveže liste poprove mete, dodajte 4 kapljice eteričnega olja in skodelico vode. Zavrite vodo in nato dodajte poprovo meto, pokrijte posodo in pustite toliko časa, da je čaj dovolj hladen, da lahko z njim prelijete lasišče.

Čaj iz poprove mete

Čaj iz poprove mete v času menopavze:

(zelo dober čaj pri motnjah krvnega obtoka v menopavzi)

Sestavine:

  • listi poprove mete, 20 g,
  • cvet in plod gloga, 20 g,
  • strt plod koromača, 20 g,
  • korenina baldrijana, 40 g.

Priprava: Iz dveh čajnih žlic mešanice pripravimo poparek. Zjutraj in zvečer pijemo po eno skodelico vročega čaja.

Tinktura poprove mete:

20 g suhe droge prelijemo s 100 ml 70-odstotnega etanola.

Uporaba:

Za notranjo uporabo, npr. pri krčih želodca in črevesja kot tudi žolčnika in žolčnih poti, uporabljamo po 15–20 kapljic tako pripravljene tinkture. Pri katarjih zgornjih dihal in vnetjih ustne votline tinkturo uporabljamo za grgranje. Pri pikih insektov, srbenju kože in drugih kožnih težavah jo nanašamo razredčeno ali nerazredčeno.

Eterično olje poprove mete:

Za inhalacijo v primeru prehladnih obolenj uporabimo 3–4 kapljice eteričnega olja. Pri težavah s kožo eterično olje poprove mete razredčimo v razmerju 3 kapljice eteričnega olja na 10 ml nosilnega olja (npr. mandljevo olje). Tako pripravljeno olje nanesemo na prizadeto območje kože.

Inhalacije, izpiranje ust s pripravkom iz poprove mete:

Pest listov stresemo v skledo vrele vode. Vdihavamo pare proti prehladu ali za izboljševanje znakov prehlada ali ohladimo in uporabimo za izpiranje ust pri okužbah v ustih.

Obkladek iz črne mete:

30–60 g posušene črne mete stresemo v 1 liter vrele vode. Kuhamo 3 minute in nato pustimo pokrito stati še 10 minut. V prevretek namočimo krpo in obkladek enkrat ali dvakrat na dan položimo na prizadeto mesto. Obkladek se uporablja za celjenje razjed in ran z gnojnim izcedkom.

Uporaba poprove mete - ingverjev napitek

Osvežilni napitek s poprovo meto in ingverjem:

Potrebujemo:

  • 150 g svežega ingverja,
  • 4 žlice rjavega sladkorja,
  • 2–3 limone,
  • 1 liter gazirane vode,
  • vejice sveže poprove mete,
  • kocke ledu.

Priprava:

Naribanemu ingverju dodamo sladkor, limonino lupinico in vse skupaj pretlačimo. Nato zmesi dodamo sok limon in gazirano vodo. Po desetih minutah precedimo, dodamo kocke ledu in poprovo meto.

Metin sirup:

Potrebujemo:

  • najmanj 60 listov poprove mete (skupaj s stebli),
  • 1,5 kg rjavega sladkorja,
  • 8 limon,
  • 5 litrov vode.

Priprava:

V 5 litrov vode namočimo poprovo meto in tako pripravljeno mešanico pustimo pokrito namakati čez noč. Naslednji dan vse skupaj kuhamo toliko časa, da zavre. Nato dodamo sladkor in mešamo toliko časa, da se sladkor raztopi. S tem končamo kuhanje sirupa. Sok 8 limon prilijemo v metin sirup, premešamo, pustimo, da se malo ohladi, nato pa ga začnemo še precej vročega polniti v steklenice.

Metin sirup uporabimo za pripravo osvežilnega napitka, in sicer mu dodamo vodo ali gazirano mineralno vodo in košček limete.

Preberite tudi: Medena detelja proti venskemu popuščanju

NAJNOVEJŠE