DomovKlub MamaOtroške bolezniImpetigo: Nalezljiva kožna bolezen

Impetigo: Nalezljiva kožna bolezen

Impetigo je pogosta in zelo nalezljiva kožna bolezen, ki jo povzročajo bakterije. Pojavlja se predvsem pri otrocih, vendar lahko prizadene tudi odrasle. Pravilno zdravljenje in higiena sta ključna za preprečevanje širjenja impetiga in zagotavljanje, da se okužba ne ponovi. S pravilnim ravnanjem lahko zmanjšate tveganje za zaplete in pripomorete k hitrejšemu celjenju kože.

- Oglas -

Kaj je impetigo?

Impetigo je površinska bakterijska okužba kože, ki jo najpogosteje povzročajo bakterije Staphylococcus aureus ali Streptococcus pyogenes. Bolezen se pojavlja v obliki rdečih ranic, ki se hitro spreminjajo v mehurčke, napolnjene z gnojem. Ti mehurčki kasneje počijo, izločijo tekočino in pustijo za seboj rumenkaste kraste. Impetigo je zelo nalezljiv in se lahko hitro širi z neposrednim stikom z okuženo osebo ali preko okuženih predmetov, kot so brisače, posteljnina ali oblačila. Čeprav je bolezen pogostejša pri otrocih, lahko prizadene ljudi vseh starosti, zlasti tiste z oslabljenim imunskim sistemom ali poškodovano kožo.

Impetigo simptomi

Znaki in simptomi impetiga

Poznavanje znakov in simptomov impetiga je pomembno za pravočasno prepoznavanje in zdravljenje bolezni. Med najpogostejše simptome spadajo:

  • Rdeče ranice: Bolezen se običajno začne z majhnimi, rdečimi ranicami na koži, ki so pogosto srbeče. Te ranice se najpogosteje pojavijo na obrazu, zlasti okoli nosu in ust, lahko pa se razvijejo tudi na rokah in nogah. Ranice se lahko hitro širijo in lahko zajamejo večja področja kože.
  • Mehurčki: Ranice se hitro spreminjajo v mehurčke, napolnjene z bistro ali rumenkasto tekočino. Mehurčki so krhki in hitro počijo, pri čemer se izloči tekočina, ki vsebuje bakterije. Počen mehurček pusti za seboj suho, rumenkasto krasto, ki je značilna za impetigo.
  • Kraste: Po poku mehurčkov se na mestu ranic oblikujejo rumenkaste kraste, ki lahko povzročajo bolečino in nelagodje. Te kraste se lahko združijo v večje predele suhe in razpokane kože, kar lahko privede do sekundarnih okužb, če se bolezen ne zdravi pravočasno.
  • Srbenje in nelagodje: Impetigo pogosto spremlja močno srbenje, kar lahko povzroči praskanje in posledično širjenje okužbe na druge dele telesa ali na druge ljudi. Praskanje ranic lahko vodi tudi do dodatnih okužb in podaljša čas zdravljenja.

Kako se prenaša impetigo?

Impetigo je zelo nalezljiva kožna bolezen in se prenaša z neposrednim stikom z okuženo osebo ali preko okuženih predmetov. Bakterije lahko preživijo na površinah več ur, kar omogoča njihovo širjenje preko skupnih predmetov, kot so brisače, posteljnina, oblačila, posoda, jedilni pribor ali igrače. Okužba se lahko razširi tudi preko prask ali ugrizov insektov, kjer bakterije lažje vstopijo v telo. Iz tega razloga je izjemno pomembno, da se osebe z impetigom izogibajo dotikanju ranic in dosledno upoštevajo higienske ukrepe.

Impetigo zdravljenje krema

Diagnoza in zdravljenje impetiga

Diagnoza impetiga običajno temelji na kliničnem pregledu in prepoznavanju značilnih znakov in simptomov bolezni. V nekaterih primerih lahko zdravnik odvzame bris iz ranice, da potrdi prisotnost bakterij in določi najprimernejše zdravljenje. Zdravljenje najpogosteje vključuje:

  • Antibiotiki: Zdravljenje z antibiotiki je pomembno za uspešno zdravljenje impetiga. Lokalni antibiotiki v obliki mazil ali krem, kot je mupirocin, se običajno uporabljajo za zdravljenje manjših okužb. Pri obsežnejših ali trdovratnih okužbah lahko zdravnik predpiše peroralne antibiotike, kot sta dikloksacilin ali cefaleksin, ki pomagajo uničiti bakterije v telesu.
  • Higiena: Redno umivanje okuženih predelov z milom in vodo ter nežno odstranjevanje krast pomaga preprečiti širjenje okužbe. Po umivanju kože je pomembno, da okuženo območje nežno osušite s čisto brisačo in nanesete predpisano antibiotično mazilo. Prav tako je priporočljivo, da okužena oseba uporablja ločene brisače, posteljnino in oblačila ter jih redno pere na visoki temperaturi.
  • Izogibanje praskanju: Srbenje je pogosto simptom impetiga, vendar je praskanje lahko nevarno, saj lahko razširi bakterije na druge dele telesa ali na druge osebe. Za lajšanje srbenja lahko uporabite hladne obkladke ali antihistaminike, ki jih predpiše zdravnik.
Impetigo simptomi znaki

Preprečevanje bolezni

Preventivni ukrepi zmanjšujejo tveganje za okužbo. Osnovni ukrepi so:

- Oglas -
  • Higiena rok: Pogosto umivanje rok z milom in vodo je eden najučinkovitejših načinov za preprečevanje širjenja bakterij. Če mila in vode ni na voljo, uporabite razkužilo za roke na osnovi alkohola. Otroci naj se naučijo pravilne tehnike umivanja rok že v zgodnjem otroštvu.
  • Osebna higiena: Redno umivanje telesa, zlasti po telesni dejavnosti ali potenju, pomaga odstraniti bakterije s površine kože. Prav tako je pomembno, da redno menjavate oblačila, brisače in posteljnino ter jih perete na visoki temperaturi.
  • Ne delite osebnih predmetov: Predmete, kot so brisače, oblačila, igrače in posteljnina, naj vsaka oseba uporablja svoje, zlasti v gospodinjstvih z več člani ali v skupnih prostorih, kot so telovadnice ali bazeni.
  • Oskrba ranic in poškodb: Vsako poškodbo kože, kot so praske, ureznine ali ugrizi insektov, je treba takoj očistiti in prekriti s čistim povojem ali obližem, da preprečite vstop bakterij. Pomembno je tudi, da se izogibate dotikanju ranic z umazanimi rokami.

Kdaj poiskati zdravniško pomoč?

Impetigo se najpogosteje zdravi doma, zdravniško pomoč pa poiščemo, če se simptomi poslabšajo ali če se pojavijo znaki zapletov. Med znake, ki zahtevajo zdravniško posredovanje, spadajo:

  • Povečanje števila ranic: Če se število ranic kljub zdravljenju povečuje ali če se okužba širi na druge dele telesa.
  • Vročina in splošno slabo počutje: Če se pojavijo simptomi, kot so vročina, utrujenost ali bolečine v telesu, kar lahko kaže na sistemsko okužbo.
  • Oteklina in bolečina: Če se okoli ranic pojavi huda oteklina, rdečina ali bolečina, kar lahko nakazuje na sekundarno okužbo.
- Oglas -

NAJNOVEJŠE