Najverjetneje ste že slišali za posttravmatsko stresno motnjo (ang. »post-traumatic stress disorder« (PTSD)). Gre za pogosto posledico zelo stresnega oziroma pretresljivega nepričakovanega dogodka, na primer popolnoma nepričakovane smrti bližnje osebe. O posttravmatski stresni motnji se govori precej pogosto, po drugi strani pa je t. i. kompleksna posttravmatska stresna motnja (»C-PTSD«) deležna precej manj pozornosti. Gre za težavo, ki je po eni strani sicer sorodna »klasični« posttravmatski stresni motnji, vendar obstajajo med težavama tudi pomembne razlike …
Glavna razlika med »klasično« in kompleksno posttravmatsko stresno motnjo
Ker se posttravmatska stresna motnja običajno dojema kot nekaj, kar je vezano na en sam dogodek, so lahko številni primeri spregledani, saj ne ustrezajo temu kriteriju. To je bil tudi eden od glavnih razlogov, zaradi katerih se je začelo govoriti o posebni motnji oziroma o specifični različici posttravmatske stresne motnje, torej o kompleksni posttravmatski stresni motnji. Odziv, ki je v določenih pogledih zelo podoben odzivu oseb, ki jih je pretresel specifičen dogodek, je tu vezan na dogajanje v daljšem časovnem obdobju, ki je trajalo več tednov, mesecev ali celo let (na primer življenje z nasilnim partnerjem).
Simptomi kompleksne posttravmatske stresne motnje
Motnji sta ti po eni strani precej podobni, zato ni presenetljivo, da si delita precej skupnih oziroma sorodnih simptomov. Tudi pri osebah, ki se spopadajo s kompleksno posttravmatsko stresno motnjo, se lahko tako pojavljajo simptomi, kot so nenadni, zelo intenzivni spomini na travmatične dogodke, pretirano odzivanje na dražljaje in težave z zbranostjo. Pogosto pa se pojavljajo tudi težave, ki so v tako intenzivni obliki bolj značilne za kompleksno kot za »klasično« posttravmatsko stresno motnjo. Tovrstne težave so povezane predvsem z občutkom izgube identitete oziroma jaza, čustveno regulacijo in odnosi (osebe s kompleksno posttravmatsko stresno motnjo se v odnosih pogosto ujamejo v ponavljajoče se nezdrave vzorce).
Najbolj tipični simptomi kompleksne posttravmatske stresne motnje so:
- ponavljajoča se negativna prepričanja o sebi;
- strah pred odnosi/izogibanje odnosom;
- nezaupljivost do ljudi;
- nezmožnost prekinitve nezdravih odnosov;
- težave pri uravnavanju čustvenih odzivov, kar se odraža v obliki izbruhov jeze, zelo intenzivne žalosti ipd.;
- tvegano obnašanje;
- samopoškodovanje;
- občutek brezupa/praznine;
- ekstremni odzivi na dražljaje;
- težave s spanjem (npr. pogosto zbujanje sredi noči);
- nočne more;
- stalno ponavljajoči se nenadni intenzivni spomini na negativne dogodke iz preteklosti (»filmčki v glavi«);
- vsiljive misli;
- pretirana opreznost (občutek, da se ne morete nikoli povsem sprostiti);
- razdražljivost;
- težave z zbranostjo;
- izguba zanimanja za stvari, ki so vas včasih veselile;
- luknje v spominu;
- praktično nenehni občutki sramu, strahu ali krivde in
- prepričanje, da so vsi ljudje slabi in da ne morete biti nikjer varni.
Diagnoza in možnosti zdravljenja
Če ste torej mislili, da ne morete trpeti za posttravmatsko stresno motnjo, saj vaše težave niso povezane z zelo specifičnim dogodkom, se morda motite. Seveda pa ni pametno, da se zatečete k samodiagnosticiranju. Zgornji seznam simptomov, tipičnih za kompleksno posttravmatsko motnjo, naj bo samo iztočnica. Če pri sebi opažate naštete simptome, vam svetujemo, da čim prej poiščete strokovno pomoč. Tako boste lahko prišli do ustrezne diagnoze – predvsem pa do zdravljenja. Kompleksna posttravmatska stresna motnja se praviloma zdravi podobno kot »klasična« različica te motnje. Pogosto je najučinkovitejša kombinacija zdravil in psihoterapije. Pri slednji je na voljo več možnosti oziroma terapevtskih