DomovBolezni in simptomiPrezgodnji izliv: Vam minuta ali dve (res) zadostujeta?

Prezgodnji izliv: Vam minuta ali dve (res) zadostujeta?

Za prezgodnji izliv še vedno prevladujeta najmanj dve napačni prepričanji. Prvo, naj moški, ki imajo težave s prezgodnjim izlivom, med spolnim odnosom mislijo na kaj popolnoma nespolnega, in drugo, da je pri tistih, ki »jim prehitro pride«, tako in tako vse v glavi. Kaj je res, smo vprašali psihiatrinjo seksologinjo in urologa.

- Oglas -

Vprašanje težavnega razumevanja, kaj je prezgodnji izliv, nakaže urolog asist. mag. Dejan Bratuš, dr. med., predstojnik oddelka za urologijo Univerzitetnega kliničnega centra Maribor. »V okviru ene izmed opredelitev se prezgodnji izliv zgodi oziroma dogaja takrat, ko nastopi, še preden sta oba partnerja zadovoljna z dolžino spolnega odnosa. (Pre)ohlapnost opredelitve potrjujejo tisti, ki niso zadovoljni niti s 15 minutami neprekinjenega spolnega odnosa. Sicer naj bi v Evropi veljal povprečen čas IELT – to je čas od vstavitve moškega spolnega uda v nožnico do izliva – 7,3 minute, v Združenih državah Amerike pa celo dvakrat dlje.«

Prezgodnji izliv

Kaj je prezgodnji izliv

Zadnjo opredelitev prezgodnjega izliva (imenovan tudi prezgodnja ejakulacija oziroma lat. ejaculatio praecox) za moške, ki imajo tovrstne težave od začetka spolne prakse, je na podlagi z medicino podprtimi dokazi leta 2008 postavilo Evropsko združenje za spolno medicino: »Ejakulacija velja za prezgodnjo, če vedno oziroma skoraj vedno nastopi v roku ene minute po vstopu penisa v nožnico in je moški ne zmore zadržati, ter če moški to dejstvo doživlja kot stresno, zaskrbljujoče oziroma se prav zaradi tega izogiba spolnim stikom.«

Ne v glavi, v genih

»Najnovejša dognanja na področju raziskovanja spolnih motenj so zahtevala revizijo opredelitve zgodnjega izliva,« dodaja psihiatrinja Irena Rahne Otorepec, dr. med., ki vodi tedensko ambulanto za spolne motnje v okviru Psihiatrične klinike v Ljubljani. »Vodilni strokovnjak na področju prezgodnjega izliva, prof. Marcel D. Waldinger, z útrechtske univerze v Amsterdamu, je skupaj z ekipo kot prezgodnji izliv označil izliv, ki ga doživi moški pri skoraj vseh odnosih v eni minuti ali manj, in posledično to vpliva na njegovo kakovost življenja in čustvovanja.«

- Oglas -

Ključen zasuk pa predstavljajo novi pogledi na vzroke za to motnjo še posebej pri moških, ki jo imajo od začetka spolnega življenja. Še ne tako nedavno so namreč seksologi prezgodnji izliv razumeli kot naučeni odziv iz začetkov spolnega življenja (spolnost, pri kateri je treba pohiteti, da te kdo ne zasači). Zdravljenje je bilo zato usmerjeno zgolj v vedenjsko tehniko. V minulih desetletjih pa so s testiranji ugotovili, da prezgodnjemu izlivu botruje veliko več biološke danosti in genetske pogojenosti, kot so sprva mislili. Irena Rahne Otorepec, dr. med.: »Danes velja, da pri moških, ki imajo vse življenje prezgodnji izliv, najbrž ne gre za neko psihološko stanje, ampak po večini za nevrobiološko motnjo. Tem le z vedenjskimi tehnikami skoraj zagotovo ne moremo zadovoljivo pomagati.«

»Moškim s prezgodnjim izlivom, ki je posledica biološke danosti, lahko predpišemo antidepresive, ki delujejo kot inhibitorji ponovnega privzema serotonina. Med neželenimi učinki teh zdravil je namreč podaljšanje časa do izliva; pogoj za uspešnost pa je redno jemanje vsaj nekaj tednov. Glede na to, da po pomoč praviloma pridejo moški (in pari), pri katerih je prezgodnji izliv že pustil sledi v čustvovanju, je za veliko večino bolnikov primerna tudi psihoterapija,« razlaga psihiatrinja.

Prizadetih najmanj desetina

Raziskave kažejo, da ta spolna motnja prizadene najmanj enega izmed desetih moških in tako spada med najpogostejše težave predvsem mladih pripadnikov močnejšega spola, ne glede na njihov socialno-ekonomski status. Pogosto se pojavi na začetku spolne zveze ali v novih spolnih situacijah. Nekateri navajajo, da se s prezgodnjim izlivom sooča celo tretjina moških, vendar, kot poudarja psihiatrinja, je ob tem treba preveriti ustreznost njihovih ocen.

A tudi pri tej motnji – podobno kot na primer pri težavah z erekcijo – velja, da po pomoč pride le peščica. Urolog Dejan Bratuš, dr. med.: »Navala ni, moške največkrat ustavi nepotreben sram. In vendar je možnosti tudi v Sloveniji kar nekaj. Resda imamo odločno premalo urologov, vendar se s spolnimi motnjami ukvarjajo tudi drugi specialisti.« In kdo pride po pomoč? »Po večini mlajši moški, ki so bolj na začetku svoje spolne dejavnost. Praviloma prepoznajo težavo po vstopu v prvo resnejšo zvezo. Prihajajo tudi starejši, ki se jim je ta motnja razvila pozneje, med njimi na primer vdovci ali tisti, ki zaradi bolezni dlje časa niso imeli spolnih odnosov. V težave namreč lahko vodijo tudi prevelika pričakovanja.«

Rešljivo, a bližnjic ni

Kot nam je povedal mag. Bratuš, s svojimi bolniki, pri katerih potrdi spolno motnjo prezgodnjega izliva, za katero se ne skrivajo druga stanja, ki jih je treba zdraviti, naredi načrt zdravljenja. »Najprej poskusimo z načrtom A, katerega cilj je podaljšanje časa do izliva. Ustrezen je za tiste moške, ki nimajo hkratnih težav z erekcijo. Tem pacientom predpišem tako antidepresive kot anestetična mazila, ki nekoliko omrtvijo področje glavice penisa. Moškim svetujem uporabo kondoma, ki še dodatno zmanjša vzdraženost in hkrati preprečuje prenos mazila na partnerko. V nasprotnem namreč ženska, kjer mazilo prav tako učinkuje anestetično, potrebuje še dlje časa do spolne zadovoljitve, kar lahko vodi v nekakšen začarani krog.« Glede na to, da antidepresivi potrebujejo nekaj časa za učinek, naj partnerja, pojasnjuje sogovornik, vsa zdravila uporabljata najmanj tri mesece. »Ves ta čas naj izvajata tudi treninge vzdraženosti.«

Kot poudarja sogovornik, svoje paciente opozori, da uresničevanje te terapije ni ne lahko in ne hitro učinkovito, nujna za uspeh sta sodelovanje in vztrajanje. »Pomembno pa je, da moški vedo, da motnja JE ozdravljiva,« dodaja psihiatrinja Irena Rahne Otorepec, »uspeh pa je seveda povezan tudi s trajanjem te motnje ter posledicami na psihi moškega in na partnerskem odnosu.«

Prezgodnji izliv zdravljenje

Pomoč: tehnika stop – start

Opisano tehniko lahko izvaja moški sam ali spolna partnerja skupaj.

- Oglas -
  1. Počasi in postopno spodbujajte penis ter prekinite draženje, ko začutite, da bi lahko doživeli izliv.
  2. Umirite se za 30 do 60 sekund.
  3. Znova dražite penis, tudi tokrat do skorajšnjega izliva. Takrat se znova umirite.
  4. Metodo ponavljajte štiri- ali petkrat na odnos (ali masturbacijo), saj boste tako prepoznali trenutek tik pred refleksnim izlivom. Ko vam to uspe, si ga dovolite.

Opisano tehniko je mogoče nekoliko prilagojeno izvajati med spolnim odnosom – imenujemo jo tehnika stiskanja (squeeze). Partnerka naj, takoj ko jo moški opozori, da čuti prve impulze izliva, s palcem in kazalcem čvrsto stisne prehod telesa penisa v glavico, s čimer izliv prepreči. Tudi to tehniko je priporočljivo večkrat ponoviti; ključno za uspeh je dobro sodelovanje spolnih partnerjev.

»Plan B«

Moškim, katerim niti po pol leta izvajanja zgoraj opisane terapije ne uspe podaljšati časa do izliva, mag. Bratuš svetuje svoj – »imenujem ga kar plan B«. Cilj drugega pristopa je podaljševanje erekcije po izlivu.

»Tem moškim s svetovanjem učinkovin in mehanskih pripomočkov za zdravljenje motenj erekcije pomagamo ohraniti erekcijo tudi po izlivu. Ta metoda je občutno manj primerna in namenjena predvsem zadovoljitvi partnerice.« Tako podaljšana erekcija brez refraktornega časa (naravni čas med dvema erekcijama, ki sta posledici spolnega poželenja) je namreč za moškega praviloma neugodna, lahko celo boleča.

Prezgodnji izliv ni nič usodnega

Terapija pri dr. Rahne Otorepec temelji na spoznanju, da prezgodnji izliv ni nujno neka usodna omejitev, ampak danost, ki jo je mogoče premagati. »En del motnje zdravimo z zdravili, pri čemer ugotavljam, da uporaba anestetičnih mazil ni priljubljena. Glede na to, da pridejo po večini tisti, ki že imajo druge težave zaradi hitrega izliva, je enako pomemben tudi psihoterapevtski pristop. Predvsem je treba moške najprej naučiti, da je spolnost užitek in ne neke vrste funkcija. Zato se morajo vrniti na začetek in spoznati tako svoje telo kot občutke. Naučiti se morajo sprostiti.« Tudi ženske – kadar pridejo na terapijo heteroseksualni pari – ko slišijo, da največkrat v resnici ne gre za moško sebičnost, ampak biološki vzrok, laže razumejo partnerja in vse skupaj obrnejo tudi sebi v prid. Ker je povprečen moški s prehitrim izlivom praviloma zelo hiter tudi pri drugih stvareh, zagotovo obema koristi učenje počasne in daljše predigre.

 »Krivo« je …

Psihosocialne okoliščine, ki lahko prispevajo k pojavu prezgodnjega izliva:

  • bolezen spolnega partnerja
  • stres v službi ali finančne težave
  • delo v izmenah
  • težave v družini
  • žalovanje
  • občutki krivde zaradi spolne usmerjenosti
  • pomanjkanje izkušenj ali priložnosti za spolno dejavnost
  • slabi bivanjski pogoji, predvsem prenaseljenost
  • strah pred spolno izvedbo – spolna tesnoba
  • pomanjkanje spolnih, tudi medosebnih veščin.

Pogost vzrok prezgodnjega izliva so tudi partnerski nesporazumi.

Misli naj ostanejo pri dejanjih

Med najpogostejšimi domačimi recepti za preprečevanje prehitrega izliva še vedno sodita masturbacija pred samim odnosom in razmišljanje »o vsem drugem, le seksu ne« med samo spolno dejavnostjo. »To slednje seveda ne le da ne pomaga, ampak celo ni ustrezno,« je odločna psihiatrinja.

Moški, ki želi z dlje trajajočo erekcijo podaljšati užitek obema, se mora – ravno obratno – posvetiti prav občutkom med draženjem. »Le tako se bo naučil večjega nadzora in tehnik, kako zadovoljiti tudi žensko. Najprej mora prisluhniti sebi, kar je mogoče med predigro. Moški praviloma nimajo težav s tehničnostjo, dlje časa potrebujejo za spoznavanje tovrstnih občutkov.« Ob znanih tehnikah za vzdrževanje erekcije (glej v okvirih) sogovornica svetuje tudi redno izvajanje Keglovih vaj, torej tehnike stiskanja, o katere dobrobiti običajno lahko slišimo le v povezavi z ženskimi rodili in sečili.

.
- Oglas -
- Oglas -

Preberi tudi

- Oglas -