DomovNovice in zanimivostiPuberteta: Obdobje sprememb in rasti

Puberteta: Obdobje sprememb in rasti

Puberteta je obdobje v življenju mladostnikov, ki označuje prehod iz otroštva v odraslost. To je čas, ko telo zaradi vplivov hormonov doživlja številne spremembe, ki lahko vplivajo na fizično, čustveno in socialno dobro počutje mladostnika.

- Oglas -

Kaj je puberteta?

Puberteta je obdobje hitrih fizičnih, čustvenih in spolnih sprememb, ki se običajno pričnejo med 8. in 13. letom starosti pri deklicah ter med 9. in 14. letom pri fantih. To obdobje se sproži s sproščanjem hormonov, kot so estrogen pri deklicah in testosteron pri fantih, ki povzročajo različne spremembe v in na telesu.

Najpogostejši simptomi in težave, povezani s puberteto

  1. Telesna rast: Eden izmed prvih znakov, da je otrok vstopil v obdobje pubertete je hitra rast telesa. Mladostniki lahko doživljajo nenadne spremembe v višini, ki je posledica povečane proizvodnje rastnega hormona.
  2. Razvoj prsi pri deklicah: Pri deklicah se začnejo razvijati prsa, kar je posledica povečane ravni estrogena v telesu.
  3. Razvoj spolnih organov: Pri obeh spolih se začnejo razvijati spolni organi. Pri fantih se povečujejo moda in penis, pri deklicah pa se več dogaja v notranjosti, saj je začnejo razvijati maternica in jajčniki.
  4. Povečanje telesne mase: Mladostniki pogosto doživljajo povečanje telesne mase zaradi sprememb v telesni sestavi in presnovi.
  5. Akne: Zaradi povečane proizvodnje sebuma se lahko pri mladostnikih pojavijo akne, ki so posledica hormonskih sprememb.
  6. Čustvena nihanja: Mladostniki se lahko soočajo z nihanjem različnih čustev, kot so razdražljivost, žalost, jeza in anksioznost, kar je posledica hormonskih sprememb in stresa, povezanega z odraščanjem.
  7. Menstruacija pri deklicah: Pri deklicah se začne menstruacija, ki je lahko za nekatere nepričakovana in zahteva prilagoditev na nove fizične in čustvene izzive.
  8. Sprememba glasu pri fantih: Pri fantih se pojavi sprememba oziroma mutacija v tonu glasu zaradi povečanja velikosti grla in sprememb v laringealnem tkivu.
  9. Povečanje mišične mase: Pri fantih se lahko začne povečevati mišična masa zaradi povečane proizvodnje testosterona, medtem ko se pri deklicah ta proces dogaja v manjši meri.
  10. Zanimanje za spolnost: Mladostniki se lahko začnejo zanimati za spolnost in razvijati spolne občutke, kar je del naravnega procesa odkrivanja lastne identitete.
Simptomi in težave, povezani s puberteto

Danes otroci v puberteto vstopajo prej

Danes otroci hitreje odraščajo. Deklice so zrele kar nekaj let prej kot nekdaj in fantje prej dosežejo zrelost. Seveda gre tudi na hitro spreminjanje družbe. Zdaj pa so znanstveniki v ZDA ugotovili, da za hitrejši razvoj in prej doseženo puberteto obstajajo tudi dejanski dokazi. Podatki za naše kraje pa najverjetneje niso preveč drugačni.

Dve leti prej

Fantje v ZDA tako v puberteto vkorakajo kar dve leti prej kot v prejšnjih desetletjih, vsaj tako namreč kaže študija, ki jo je Ameriška pediatrična akademija objavila 20. oktobra. Raziskava namreč kaže, da fantje zdaj ‘posnemajo’ dobro dokumentiran trend, ki kaže na to, da dekleta stopijo v puberteto prej kot njihove predhodnice. Avtorji študije pa pravijo, da so vzroki za to še vedno nejasni, tako kot odgovor na vprašanje kaj to pomeni za zdravje ljudi.

- Oglas -

Ugotovili so tudi, da temnopolti fantje prej stopijo v obdobje pubertete, saj so odkrili fante, ki so imeli komaj devet let, pa so že kazali znake zrelosti. Raziskava je potekala na več kot 4000 fantih v 41-ih zveznih državah. Po hitrosti odraščanja so sledili belci, ki so kazali znake zrelosti po malo več kot desetih letih, za njimi pa so bili latinskoameriški fantje, ki so v puberteto stopili pri desetih letih in pol.

Pomanjkanje spolne vzgoje

Pediatri so raziskavo opravili na podlagi druge faze genitalne rasti in rasti sramnih dlak. »Po spremembah v rasti in razvoju je pomembno ocenjevanje zdravja otrok,« je dejala avtorica študije dr. Marcia Herman-Giddens. A take vrste študija, ki kaže starost, pri kateri fantje začnejo puberteto v moderni Ameriki, do sedaj ni bila na voljo. »Vsi starši morajo vedeti, če njihovi sinovi padejo v razpon sodobnih starostnih skupin, vendar ti podatki o fantih v ZDA do sedaj niso bili na voljo,« je dodal dr. Richard Wasserman, direktor raziskovalne mreže Ameriške pediatrične akademije.

Podatki so pomembni tudi zato, ker ugotavljajo, da starši v mnogih primerih ne vedo, kdaj naj se z otroki pogovarjajo o puberteti, spremembah telesa in vsem ostalem, kar k temu tudi spada. Seveda pa glede tega niti nimajo dobrih informacij, kako naj k temu sploh pristopijo. »Moramo spodbujati starše, da se vključijo v delo šole in pritisnejo nanje, da poskrbijo za boljšo spolno vzgojo,« pravi dr. Herman-Giddens.

Puberteta in lakota

Kako se spopasti s puberteto?

  1. Komunikacija: Pomembno je, da starši, skrbniki un učitelji ohranjajo odprto komunikacijo z mladostniki in jim zagotovijo podporo ter razumevanje med tem, zanje precej občutljivim in stresnim obdobjem.
  2. Zdrav življenjski slog: Mladostnike spodbujajmo, da se osredotočijo na zdrav življenjski slog s pravilno prehrano, redno telesno aktivnostjo in zadostnim spancem.
  3. Izobraževanje o spremembah: Mladostniki se morajo izobraževati o fizičnih, čustvenih in spolnih spremembah, ki jih doživljajo, da bi bolje razumeli, kaj se dogaja v njihovem telesu.
  4. Strokovna podpora: Po potrebi se lahko obrnete na strokovno pomoč, bodisi pri zdravniku, psihologu ali drugih strokovnjakih, če se naši najstniki soočajo s težavami, ki jih ne morejo rešiti sami ali s pomočjo staršev.
  5. Tehnike za samopomoč: V na videz nemogočih situacijah in pri soočanju s čustvenimi nihanji lahko pomagajo tehnike sproščanja in obvladovanja stresa, kot so meditacija, dihalne vaje in telesna dejavnost.
.
- Oglas -
- Oglas -

Preberi tudi

- Oglas -