DomovBolezni in simptomiAngina – kako si lahko pomagamo z domačimi pripravki

Angina – kako si lahko pomagamo z domačimi pripravki

Angina je bolezen, pri kateri gre za vnetje žrela in mandljev. Najpogostejši povzročitelj za pojav angine je streptokokna bakterija, včasih tudi virusi. Vnetje sluznice žrela in mandljev spremlja težko požiranje in bolečine. Sluznica postane rdeča, zatekla, na mandljih se pojavijo gnojne obloge, otečejo pa tudi vratne bezgavke. Požiranje sline postane izjemno boleče, pojavi se zadah. Obstaja več vrst angin, najpogostejša je prav streptokokna. Za katero vrsto angine gre, se lahko ugotovi le z laboratorijsko preiskavo.

- Oglas -

Angina se začne brez opozorila

Angina udari skoraj brez predhodnih znakov in brez opozorila; nenadoma in brez izcedka iz nosu ali kašlja, ki sta sicer značilna za druga podobna obolenja. Zelo hitro naraste tudi telesna temperatura, pojavi se glavobol, včasih tudi tresenje in mrzlica. Otroci bruhajo in tožijo, da jih boli trebuh. Najpogosteje zbolijo šolski otroci v starostnem obdobju 5 do 15 let, saj se najhitreje širi prav v vrtcih in šolah. Angino lahko prepoznamo po belih oblogah na jeziku, na nebnicah in po povečanih bezgavkah. Angina je nalezljiva, kajti prenese se z neposrednim stikom z obolelim (z nosnim izcedkom ali kapljicami sline).

Simptomi angine

  • zatečeno, vneto in boleče grlo;
  • težko požiranje;
  • rumene ali bele pike na področju grla;
  • gnojne obloge;
  • neprijeten zadah;
  • otečeni mandlji ali bezgavke;
  • povišana telesna temperatura;
  • slabo počutje.

Inkubacijska doba – torej čas od okužbe do bolezni traja nekaj dni, običajno od 2 do 5 dni, traja pa en teden. Pri mnogih se angina pojavlja večkrat letno, pogosteje pa se pojavlja v hladnejših mesecih.

Angina simptomi in zdravljenje

Angina – kako poteka zdravljenje?

Pri zdravljenju najbolj pomagajo antibiotiki (penicilin), zeliščni čaji ter veliko vitaminov in mineralov, predvsem pa je potrebno upoštevati zdravnikova navodila. Antibiotiki so ključni za zdravljenje, saj se tako  čas bolezni bistveno skrajša, preprečijo pa se tudi posledice angine. Anitibotike je vedno treba pojesti do konca. V lekarni najdete tudi razne pastile, ki bodo blažile vneto grlo. Pomemben je počitek in vnos tekočine.

- Oglas -

Naravna podpora pri zdravljenju

Ob pojavu angine naravno zdravljenje nikakor ni dovolj; potreben je obisk zdravnika. Lahko pa kot podporo zdravljenju pomoč poiščemo v naravi. Boleč, pekoč in skeleč občutek v grlu je možno omiliti tudi z naravnimi pripravki. Pomirujoč učinek lahko dosežemo tudi z živili, ki delujejo antiseptično, antimikrobno in protivnetno.

Jabolčni kis

Vneto grlo lahko izpirate s toplo vodo, v kateri je malo jabolčnega kisa. Pijte po majhnih požirkih. Izberite kis domače pridelave. Jabolčni kis bo z redčenjem sluzi pripomogel k čiščenju dihalnih poti. Deluje protivnetno in protimikrobno, kar pomeni, da se bo uspešno boril z uničevanjem bakterij ali virusov.

Vitamini in minerali

Z vitaminom C boste okrepili delovanje svojega imunskega sistema, saj pomaga pri boju z virusi, podpira telo in deluje okrepčilno. Veliko vitamina C vsebuje jagodičevje, brokoli, cvetača, kivi, citrusi in ostala zelenjava in sadje. Poskrbite tudi za vse ostale vitamine in minerale, ki jih najdete v sadju in zelenjavi ter v obliki prehranskih dopolnil. Izbirajte sadje, ki ne vsebuje sladkorja.

Nesladkani zeliščni čaji

Večina zeliščnih čajev ima na telo zdravilne učinke. Pijte nesladkane čaje. Grlo bo najbolje razkužilo grgranje žajbljevega čaja, s svojim antioksidativnim delovanjem pa bo dobro del tudi zeleni čaj.

Limetin napitek

Zmešajte sok limete, sok limone, toplo vodo, med in jabolčni kis. Limeta zavira prekomerno množenje bakterij, med je naraven antibiotik, jabolčni kis ima protivnetni učinek, limona pa vam bo priskrbela vitamine.

Pomoč pri angini

Grgranje slane vode

Grgranje slane vode bo prav tako v pomoč, saj bo sol malce razredčila sluz in s tem očistila dihalne poti

Angina in ingver

Ingver deluje protivnetno in je močen antioksidant. Olupite ga in naribajte, položite v vrelo vodo in ga nekaj časa kuhajte. Dodajte med in ga spijte kot čaj. Ingver lajša izkašljevanje, niža telesno temperaturo in pomaga pri vnetem grlu.

- Oglas -

Začimbe: kurkuma in cimet

Tudi kurkuma in cimet imata izrazito protivnetno in antioksidativno delovanje. Uživate ju lahko ob žlički medu, iz kurkume pa lahko skuhate tudi čaj. Podoben učinek bo imel tudi kajenski poper.

Maslo

Večkrat na dan lahko po žlički jeste surovo maslo ali kokosovo olje. Nepredelane nasičene maščobe lajšajo bolečino. Za še boljši učinek maslo kombinirajte z medom.

Česen

Česen je znan naraven antibiotik. Nasekljan česen zmešajte v maslo in namažite na kruh. Drobno nasekljan česen lahko dodate solati. Če ne želite imeti značilnega zadaha, pa česen narežite na koščke in pogoltnite.

Zeliščna para

Pomirjujoče bo delovala tudi zeliščna para; zeliščni poparek pripravite iz domačih zelišč, najbolje pa iz mete ali kamilice, saj bosta delovali pomirjujoče in razstrupljevalno. Zelišča skuhajte v vodi. Če nimate inhalatorja, se nagnite nad posodo in se pokrijte z brisačo. Inhalacija bo pripomogla k prekrvavitvi dihal in zredčila sluz.

Možni zapleti in komplikacije pri nagini

Zdravljenje z antibiotikom dobro prepreči zaplete, ki so sicer redki. Ob neustreznem zdravljenju ali ob zapletih se kot posledica lahko pojavi še vnetje srednjega ušesa ali sinusov. Možen je pojav tudi hujših komplikacij, kot so težave s srcem, ledvicami, revmatska vročica, težave s sklepi.

Preventiva

Angine ni mogoče preprečiti, lahko pa poskrbimo za dobro delovanje našega imunskega sistema. Naš imunski sistem lahko dobro deluje le, če za svoje telo dobro skrbimo, kar pomeni zdrava in uravnotežena prehrana in veliko gibanja. Priporočljivo je, če se izogibamo prostorom, kjer je veliko število ljudi.

Preverite tudi: Vneto grlo in žrelo: Kateri so najbolj pogosti vzroki

.
- Oglas -
- Oglas -

Preberi tudi

- Oglas -