DomovSkrbimo zaseGlina – naravno bogastvo za zdravje in lepoto

Glina – naravno bogastvo za zdravje in lepoto

Glina je preprosta in starodavna snov, zelo dobro poznana v naši preteklosti, z izjemnimi negovalnimi in zdravilnimi lastnostmi. Uporabne pa so tudi v dekorativni kozmetiki za izdelavo ličil.

- Oglas -
Glina za zdravje

Poznamo več vrst gline, vsem pa je skupno, da so naravne, z minerali bogate snovi. Glina deluje  čistilno, detoksikacijsko in zdravilno. Najboljše gline so sušene na soncu in zdrobljene v prah, da ohranijo bogastvo mineralov. Glina je netopna v vodi in v maščobi.

Pri delu z glino ne smemo uporabljati kovine in prahu ne smemo vdihavati. Hranimo jo izven dosega otrok. Hranimo jo dobro zaprto na suhem mestu. Uporabljene gline ne smemo ponovno uporabiti.

Gline so sicer vsestransko uporabne. Tako kot glina celilno deluje na drevesa, deluje tudi na ljudi – celi in zdravi. Poleg tega ima izredno širok spekter uporabe v kozmetiki. Morda je še najbolj poznana za izdelavo mask in pilingov, vendar pa jo lahko prav tako uporabimo za izdelavo dezodorantov, zobnih krem, krem, šamponov ipd. Istočasno je lahko tudi čistilo, pa tudi pijemo jo lahko. Skratka, je sestavina, ki se jo splača imeti doma.

- Oglas -
Vrste gline

Vrste gline

Bela glina (kaolin) je bogata s silicijevim dioksidom (cca 66 %) in deluje mastno na dotik. Je najbolj fina in primerna tudi za nežno, občutljivo, razdraženo ter suho kožo. Ima regenerativne, prečiščevalne in razstrupljevalne lastnosti. Absorbira odvečni sebum in nečistoče ter deluje blago abrazivno. Primerna je za nego kože, las, telesa, ustne votline, pa tudi za ličila. Tako jo uporabljamo za obrazne maske, obkladke, za dodatek milom in kremam, za pilinge ipd.

Zelena glina je bledo zelenkastega odtenka. Tudi siva glina sodi v to skupino. Sodi med bolj poznane in priljubljene vrste gline. Je zelo vpojna in deluje čistilno, zato se pogosto uporablja v pripravkih proti  mozoljem in aknam ter pri mastni koži. Kombiniramo jo z rastlinskimi izvlečki, rastlinskimi in eteričnimi olji.

Rumena glina je primerna za čiščenje in pilinge pri zreli ter občutljivi koži.

Rdeča glina je bogata z železovim oksidom. Zelo priljubljena je v negi, saj deluje spodbudno in vrača lesk. Primerna je za vse tipe kože in za lasišče.

Glina za pitje

Pitje gline

Zaradi sposobnosti vezanja toksinov in detoksikacijskega delovanja se priporoča glina za pitje. Zvečer prelijemo eno žličko gline z vodo, pokrijemo in zjutraj spijemo na tešče. Postopek ponavljamo 3 tedne. Prvi teden gline zjutraj ne premešamo (spijemo samo vodo, usedlino zavržemo), drugi teden jo rahlo premešamo in tretji teden jo dobro premešamo, da ne ostane nič usedline. Postopka seveda ne ponavljamo prepogosto. Največ 1- do 2-krat na leto, najbolje spomladi in jeseni. Je pa treba upoštevati, da glina zmanjšuje učinke zdravil zaradi visoke absorpcijske sposobnosti.

Uporaba gline za lepotne namene

Glinena maska za občutljive

  • 1 žlica bele ali rumene gline
  • 1 žlička sezamovega olja
  • 1 kapljica eteričnega olja sivke

Eterično olje raztopimo v rastlinskem olju in zmešamo z glino. Po potrebi dodamo malo destilirane vode ali hidrolata, da dobimo mazavo zmes. Nanesemo na očiščen obraz in dekolte, pri čemer se izognemo predelom okoli oči ter okoli ust. Pustimo delovati, dokler ni skoraj vsa maska suha, nato odstranimo s toplo in vlažno brisačo.

Obrazna maska iz gline

Hranilna maska in piling

  • 1 žlica zelene gline
  • 1 žlica olja jojobe
  • 1 kapljica eteričnega olja geranije

Eterično olje raztopimo v rastlinskem olju in zmešamo z glino. Po potrebi dodamo malo destilirane vode ali hidrolata, da dobimo mazavo zmes. Nanesemo na očiščen obraz in dekolte, pri čemer se izognemo predelom okoli oči ter okoli ust. Pustimo delovati, dokler ni skoraj vsa maska suha, nato poškropimo z vodo, da se ponovno namoči. Naredimo še piling z nežnimi krožnimi gibi in odstranimo s toplo ter vlažno brisačo.

- Oglas -

Glineni piling

  • 1 žlička zdrobljene, fino zmlete in presejane kamilice
  • 1 žlica rdeče gline
  • 1 žlička cvetličnega medu
  • 1–2 žlici destilirane vode
  • 2 kapljici eteričnega olja glede na tip kože

Med segrejemo, da se čim bolj utekočini. Dodamo vse ostale sestavine in jih zmešamo v fino pasto. Z nežnimi krožnimi gibi nanesemo na obraz in dekolte. Izognemo se predelom okoli oči in okoli ust. Pustimo delovati 2–5 minut, nato pa odstranimo s toplo in vlažno brisačo.  

Uporaba gline

Glineni šampon

  • 1–2 žlici zelene ali rdeče gline
  • cca 1,5 dl tople vode
  • 5 kapljic eteričnega olja rožmarina

Sestavine dobro premešamo, da dobimo redko pasto, ki jo nato uporabimo kot šampon. Nanesemo na lase in lasišče ter pustimo delovati približno 2 minuti. Nato dobro speremo.

Glina za umivanje zob

Ker je glina mehka kamnina, ne poškoduje sklenine in jo lahko uporabimo tudi za zobno kremo.

  • 1 žlica  bele gline
  • pol žličke posušenih in fino zmletih zelišč (malina, poprova meta, žajbelj ipd.)
  • kapljica eteričnega olja poprove mete

Glino in zelišča dobro premešamo, dodamo eterično olje in kapljico dobro vmešamo. Dobimo prah, ki ga uporabimo namesto zobne kreme.  

Odstranjevanje mastnih madežev

Glino posujemo po svežem mastnem madežu na tekstilu, preprogi ali pohištvu. Pustimo delovati 12 ur in odstranimo s pomočjo sesanja. Velja poskusiti.

Glina proti potenju

  • 2 žlički gline
  • 1 žlička posušenega in fino zmletega pelina ali žajblja

Glino in zelišče dobro zmešamo, dodamo lahko kakšno kapljico eteričnega olja čajevca in potresemo znotraj čevljev za odstranjevanje neprijetnega vonja, za preprečevanje potenja ter proti utrujenosti.  

Preverite tudi: Prekomerno potenje – Kakšni so vzroki in rešitve za to težavo?

.
- Oglas -
- Oglas -

Preberi tudi

- Oglas -