Konopljika (Vitex agnus-castus) je rastlina, ki se v tradicionalni medicini že več stoletjih uporablja za lajšanje različnih težav. Uporabljajo se predvsem jagode oziroma plodovi, vendar imajo pozitiven vpliv tudi drugi deli te rastline, na primer cvetovi ali listi. Še posebej pogosto se konopljika priporoča za lajšanje tipičnih ženskih težav, čeprav lahko koristi tudi moškim, predvsem pri njihovem reproduktivnem zdravju. Nekatere snovi, ki jih vsebuje konopljika, so se začele uporabljati celo v uradnih zdravilih, namenjenih uravnavanju hormonov pri ženskah.
Pozitivni učinki konopljike
Konopljika se pogosto priporoča ženskam, pri katerih menstruacijo spremlja zelo veliko neprijetnih simptomov (močni krči oziroma bolečine, nihanje razpoloženja ipd.). Izdelki iz te rastline naj bi pomagali tudi pri neplodnosti, s tem ko uravnavajo raven estrogena v telesu, in pri fibroidih oziroma miomih na maternici, ublažijo pa tudi občutek napetosti v prsih. Konopljika je lahko poleg tega koristna tudi kot dopolnilo pri zdravljenju endometrioze in amenoreje (odsotnost menstruacije).
Konopljika – naravna zaveznica v boju s hormonskim neravnovesjem
V konopljiki lahko najdemo snovi, ki podpirajo in regulirajo delovanje hipofize – izjemno pomembne žleze v možganih, ki je odgovorna za sproščanje najrazličnejših hormonov. Kot se zdi, konopljika posredno vpliva na različne hormone, predvsem na prolaktin in progesteron. Ni še povsem jasno, kako natančno konopljika deluje. V povezavi z učinki rastline so se tako oblikovale različne teorije. V skladu z eno izmed njih, naj bi se določene snovi v konopljiki vezale na receptorje za dopamin, kar upočasni izločanje prolaktina. Drugi menijo, da se snovi, ki se skrivajo v konopljiki, vežejo predvsem na opioidne receptorje, kar upočasni izločanje gonadotropnih hormonov. Nato pa je tu še teorija, po kateri naj bi konopljika vsebovala estrogenu podobne spojine, ki vplivajo na menstrualni cikel.
Znanstveniki torej še niso povsem enotni glede mehanizma delovanja konopljike, toda jasno je, da gre za rastlino, ki lahko pomaga pri uravnavanju različnih hormonov, kar pripomore k vzpostavljanju hormonskega ravnovesja. Pri tem je treba upoštevati, da rezultati niso opazni neposredno po prvi uporabi pripravka iz konopljike ali prehranskega dopolnila z izvlečki te rastline. Potrebna je potrpežljivost. Glede na izsledke raziskav, ki so na voljo, se morajo pripravki iz konopljike uporabljati vsaj približno 3–5 mesecev, šele nato je mogoče zaznati pozitivne učinke.
Konopljika lahko pomaga tudi moškim
Pri moških konopljika pomaga pri preprečevanju vnetja prostate. Med njene pozitivne učinke pa sodijo tudi takšni, ki niso omejeni na spol. Uporablja se na primer kot pomoč pri migrenah in za naravno zniževanje krvnega tlaka, kot naravni afrodiziak, za lažje hujšanje in za pospeševanje celjenja kosti po zlomih. Konopljika pa naj bi delovala celo kot naravni repelent za zaščito pred insekti.
Kako nam konopljika lahko pomaga:
- V perimenopavzi znajša vplive in neugodne simptome kot so vrtoglavice, razdražljivost, valunge, zadrževanje vode, napihnjenost in lažje znake depresije.
- Uravnava neredne menstruacije: amenorejo (odsotnost menstruacije), oligomenorejo (razmik med menstruacijami krajši od 25 dni), polimenorejo (razmik večji od 36 dni) ter dismenorejo (boleče menstruacije s krči).
- Lajša simptome PMS – tako fizične kot psihične težave.
- Pri neplodnosti lahko pripomore k lažji zanositvi.
- Je eno najučinkovitejših zelišč pri policističnih jajčnikih.
- Pomaga pri lažji laktaciji (izločanje mleka).
Pomoč pri nerednih menstruacijah
Zaradi uravnavanja hormonov, ki se sproščajo med menstrualnim ciklom, naj bi bila konopljika posebno koristna za osebe, ki se spopadajo z nerednimi menstruacijami. Kot je bilo že omenjeno, je ta težava zelo pogosta pri osebah s sindromom policističnih jajčnikov. Precej hude težave z neredno menstruacijo pa se lahko pojavijo tudi po prenehanju uporabe hormonske menstruacije (včasih je za to, da se menstrualni cikel ponovno uravna, potrebnih celo več let).
Zaščita kognitivnih funkcij v menopavzi
Zanimivi so tudi izsledki, povezani z učinki pripravkov iz konopljike po koncu rodne dobe. V obdobju menopavze oziroma postmenopavze naj bi konopljika pomagala predvsem pri zaščiti kognitivnih funkcij. Pripravki iz konopljike lahko zmanjšajo tveganje za pešanje spomina in sorodne težave.
Uporaba in stranski učinki
Izbirate lahko med različnimi izdelki iz konopljike, na primer med eteričnimi olji, kapsulami, tinkturami, mešanicami za pripravo čajev, konopljiko v prahu ipd. Čeprav je konopljika načeloma varna za uporabo, se je pred začetkom uporabe vedno smiselno posvetovati tudi z zdravnikom.
Deli konopljike se uporabljajo za izdelavo kapsul, tinktur, čajev itn. Pripravke iz konopljike lahko po želji seveda izdelate tudi sami (glejte recepta za tinkturo in čaj). Ker imajo plodovi konopljike precej oster, rahlo grenak priokus, se pri izdelavi kapsul, tinktur in drugih pripravkov pogosto kombinira z drugimi zelišči. Tako lahko tudi sami pri pripravi čaja/tinkture po želji dodate poljubna zelišča. Če imate na voljo prostor, lahko konopljiko posadite na vrtu ali v sadovnjaku. Tako vam ne bo treba kupovati plodov.
Kot omenjeno, potrebuje konopljika za to, da se pokažejo učinki, predvsem čas. S pripravki iz konopljike v telo ne vnašate hormonov, temveč snovi, ki telesu pomagajo pri vzpostavljanju naravnega hormonskega ravnovesja. Ne obupajte torej prehitro. Če boste na primer vsak dan zaužili približno 40 kapljic tinkture iz konopljike, bi morali začeti pozitivne spremembe opažati po približno 4 mesecih.
Pripravki iz konopljike so praviloma zelo varni, vendar se je pred začetkom uporabe tovrstnih pripravkov kljub temu pametno posvetovati z zdravnikom, posebno če ste noseči, če dojite, če uporabljate hormonsko kontracepcijo ali če se spopadate/ste se spopadali z depresijo. Obenem pa upoštevajte, da konopljika ni najprimernejša za moške.
Stranski učinki, ki se pojavljajo pri nekaterih osebah, so običajno zelo blagi. Med najpogostejše nezaželene stranske učinke spadajo slabost, razdražen želodec, glavoboli in razdražena koža.