Ko pogovorno govorimo o zalivkah na zobeh, v to spada cela paleta različnih rekonstrukcij zoba. Zalivka je lahko preprosta amalgamska plomba, narejena v 10-ih minutah, ki je običajno izbor metode in materiala v javnozdravstvenih zavodih. V samoplačniških ordinacij se raje poslužujemo besede rekonstrukcija zoba kot pa zalivka, saj nam načela minimalno invazivnega zobozdravstva narekujejo tako način kot material rekonstrukcije, še pomembneje kot material pa so izkušnje in kakovostno delo zobozdravnika.
Rekonstrukcija zoba mora biti izvedena kakovostno
Narediti dobro rekonstrukcijo zoba ni tako preprosto. Potrebno je poznati zgradbo zoba, lastnosti inštrumentov, ki jih uporabljamo, in izbrati pravi material ter ustrezno barvo. Manjko zoba, sile na zob, estetska izbira … vse to narekuje tako tehniko restavracije kot pravi izbor materiala.
Kaj moramo upoštevati, da bo rekonstrukcija zoba uspešna? Klasično zalivko gradimo s postopkom slojenja plasti, ki nam zagotavlja čim bolj ustrezno obliko, urejamo griz in poliramo, nato pa s pacientom ugotovimo, da je še vedno previsoka zalivka ali pa griz ni več tak, kot je bil prej. Zato sklenemo kompromis in odbrusimo precej oblike, ki smo jo prej tako potrpežljivo gradili. V nekaterih primerih obsežnega pomanjkanja zobne krone zalivka ni več ustrezna rešitev, a bi vendarle želeli ohraniti čim več tistega dela zoba, ki je še preostal. Predstaviti vam želimo, kakšne možnosti vam v naši ordinaciji ponujamo v primeru reševanja podobnih težav.
Kaj je zobna krona?
Zobna krona je del zoba, ki ga vidimo v ustih. Glede na položaj zoba je različnih oblik in če je nepoškodovana, lahko glede na njeno obliko prepoznamo posamezen zob. Njena oblika je pogojena s funkcijo: trganje, sekanje, žvečenje in mletje hrane. Kočniki imajo najbolj razgibano anatomijo. Prepoznamo lahko vrške, grebene, jamice in fisurni sistem na sredini. Ta razgibana anatomija omogoča, da zgornji zobje lepo sedejo na spodnje zobe in tako omogočajo učinkovito žvečenje.
Zelo pomembno je tudi, kateri vrški so daljši ali na notranji oz. na zunanji strani glede na zgornjo odnosno na spodnjo čeljustnico. Le tako bo rekonstrukcija zoba služila svojemu namenu. Pri napačnih naklonih vrškov lahko pride do paraokluzij, to je popačene okluzije oziroma popačenih odnosov zgornjih in spodnjih zob, kar lahko kasneje vodi v različne težave.
Zobna krona je spremenjena zaradi različnih vzrokov. Lahko gre preprosto za anatomsko različico. Lahko je spremenjena zaradi bolezni ali napak, ki so nastale med razvojem zobnih tkiv (v naši reviji smo že pisali o MIH-u). Najpogosteje je vzrok karies, zaradi katerega je potrebno odstraniti prizadeto sklenino in dentin ter ju nadomestiti z zalivko, ki pa, kot smo omenili, običajno popolnoma ne posnema naravne anatomije zoba.
Enako je pri menjavi starih dotrajanih zalivk, saj nimamo vpogleda, kakšna je bila oblika naravnega zoba. Vzroki izgube tkiva so seveda še poškodbe zob, ki so pogostejše v sprednjem delu ustne votline. Pogost vzrok je tudi stiskanje čeljusti in škripanje z zobmi, ki se pogosto pojavlja pri ljudeh, ki so pod stresom. Sklenina se zaradi močnih pritiskov kruši, kar vodi do odlomov vrškov.
Zobne zalivke
Zalivke so konvencionalen način nadomeščanja izgubljenih zobnih tkiv. Morda imate še amalgamske zalivke, ki mimogrede pravilno narejene niso slabe, vendar zgolj zapolnijo manjkajoči del zoba in ne posnemajo njegove prave oblike, zato na razporeditev žvečnih sil ne vplivajo najbolj ugodno. Več o amalgamskih zalivkah in njihovem varnem odstranjevanju si lahko preberete v junijski številki naše revije. Potem so tu bele, kompozitne zalivke, ki se z zobom sprimejo preko kemičnih vezi. Delo z njimi je zahtevno, vendar so lahko zelo estetske.
Tudi oblikovno je lahko rekonstrukcija zoba zelo dovršena, saj nam material omogoča grajenje poljubnih oblik. Njihova težava je, ker se sčasoma krčijo in se tako pojavi mikro špranja med zobom in zalivko, kar lahko vodi do nastanka kariesa na tem mestu. Danes obstaja cela vrsta hibridnih nanomaterialov, kot so kompoziti, ojačani s stekleni vlakni, kompoziti s keramičnimi nanodelci itn. Za obsežne dograditve, kjer manjka večina krone, zob pa je še vedno vitalen in ga takega seveda želimo tudi ohraniti, se zato raje poslužujemo naslednjih rešitev.
Inlayi, onlayi, overlayi
Najprej moramo poudariti, da tovrstni izdelki zahtevajo natančnost zobozdravnika in zobnega tehnika ter urejenega pacienta. S slednjim mislimo na sodelovanje pri preventivnih pregledih, odlično ustno higieno in zdravo obzobno tkivo. Zob mora biti vitalen, to pomeni, da mora biti živec neprizadet, kar že samo nakazuje na to, da karies ne sme segati pregloboko.
Poimenovanja so različna, ker izdelki nadomeščajo različne dele zobne krone. Inlayi nadomestijo zalivko na grizni ploskvi, onlayi nadomestijo tudi stransko ploskev zoba, overlayi nadomestijo vrške zoba, včasih tudi zobno krono v celoti. V to kategorijo sodijo tudi endokrone, ki so podobno narejena rekonstrukcija zoba v laboratoriju, vendar se cementirajo na koreninsko zdravljen zob in ne na zob, ki še vsebuje zobno pulpo ali zobni živec. Da bi bila zmešnjava še večja, danes govorimo še o stamp in injekcijskih tehnikah.
Vse to lahko strnemo v sodobno minimalno invazivno zobozdravstvo, kjer je cilj ohranjati ne samo čim več našega zoba, ampak posnemati tudi naravni ugriz pri pacientu in se s tem izogniti kasnejšim posledicam, kot so preobremenitev na enem ali več zobeh, preobremenitev na implantatih, zaradi česar pride do raztapljanja kosti okoli njih, preobremenitev srednjih zob in posledično propadanja tkiva okoli njih, zlomov zob zaradi preobremenitve, napačnega obremenjevanja čeljustnega sklepa in posledičnih bolečin v žvečnih mišicah itn.
Inlayi, onlayi in overlayi so neke vrste laboratorijsko izdelane rekonstrukcije zoba. Zato je natančnost izdelave večja kot neposredno v ustih, kjer smo omejeni z velikostjo in dostopom, osvetlitvijo delovnega polja; včasih nam nagaja zatekanje sline, pacient težko drži usta odprta dolgo časa in podobno. V ordinaciji odstranimo karies ali staro zalivko in s posebnimi namenskimi svedri izdelamo preparacijo. Obrušene dele zoba zaščitimo z začasnimi belimi zalivkami in po potrebi premažemo s fluoridnim premazom.
Ko so zobje pripravljeni, naredimo odtis s posebnimi silikonskimi masami, ki omogočajo natančno repliko stanja v ustih. Odtiskovanje traja nekaj več kot 10 minut za eno čeljust. Vzamemo še registrat griza, da damo tehniku informacijo, kateri zobje in kako so v stiku pri vašem običajnem ugrizu. To storimo z maso, ki jo nabrizgamo med vaše zobe in se strdi približno v minuti. Izberemo še barvo, ki ustreza barvi vaših naravnih zob oziroma je svetlejša, če želite v prihodnosti pobeliti zobe. Odtise skupaj z dokumentacijo dostavimo tehniku v zobotehnični laboratorij. Tehnik nato odtise izlije v mavcu in na njih zmodelira končni izdelek.
Tak izdelek je zelo natančen, ima boljšo odpornost na žvečne sile kot običajna zalivka in idealne kontakte z nasprotnimi zobmi glede na stanje v ustih. Ob naslednjem obisku preverimo barvo, prileganje in tesnjenje. Izdelek cementiramo na zob s cementom, to je lepilo, ki se strdi s pomočjo polimerizacijske lučke. Nato pacienta vabimo na redne kontrolne preglede. Ob ustrezni ustni higieni se izdelek ne zabarva, ne razpoka in ima dolgo življenjsko dobo.
Do sedaj smo pisali le o odnosih med zobmi obeh čeljustnic, naj tukaj omenimo še odnose med posameznimi zobmi v enem zobnem loku. Zobje se med sabo stikajo v tako imenovani kontaktni točki. Le-ta je pomembna za prenos sil v enem zobnem loku. V primeru, da imamo vrzel, torej da manjka posamezen zob v enem loku, se tam prekine prenos sil, sosednji zobje pa se lahko sčasoma nagnejo v vrzel oz. potujejo v vrzel. S tem se spet spremeni odnos v samem zobnem loku kot tudi celoten ugriz z nasprotnim zobnim lokom.
Želim si pobeliti zobe, kaj pa sedaj?
Barvo izdeka uskladimo z vašimi naravnimi zobmi. V članku o beljenju zob v smo razložili, da belilo ne vpliva na kompozitni material in torej zavlivk, onlayev in ostalih izdelkov ne pobeli. Torej, če bi si kasneje belili zobe, bi bila njihova barva v neskladju. Če imate željo posvetliti svoje zobe, se najprej posvetujte s strokovnjakom ali izbranim zobozdravnikom. Pogovorili se boste tudi o niansi, ki jo želite doseči in bi pri vas izgledala najbolj naravno.
Ko zoba ostane premalo
Primere, ko ostane res minimalno zdrave zobne substance, rešujemo s protetično oskrbo s prevlekami. Če je prizadet tudi koreninski sistem zoba in je zob že avitalen, je potrebno opraviti koreninsko zdravljenje in rekonstrukcija zoba se najprej izvede z učvrstitvenim z zatičkom z nazidkom, preko katerega se nato izdela zobna prevleka.
Kaj lahko storite sami
Pot do izgube zobne substance se najpogosteje začne s slabimi higienskimi navadami, ki vodijo v karies. Sledijo menjave zalivk in izguba zobne substance je vedno večja. Ta vidik lahko vzamete v svoje roke s tem, da skrbite za temeljito ščetkanje in nitkanje zob ter redne kontrole pri zobozdravniku. V primeru, da stiskate in škripate z zobmi, vam bodo po začetnem pregledu svetovali nošnjo bruksistične opornice in jo za vas tudi izdelali.