DomovBolezni in simptomiSiva mrena: Kakšni so znaki in kako poteka operacija

Siva mrena: Kakšni so znaki in kako poteka operacija

Siva mrena je pogosta očesna bolezen, ki lahko bistveno vpliva na kakovost življenja. Z zgodnjo diagnozo in ustreznim zdravljenjem je možno učinkovito izboljšati vid in preprečiti nadaljnje poslabšanje. Redni pregledi pri oftalmologu in skrb za zdravje oči so ključni za ohranjanje dobrega vida.

- Oglas -

Število obolelih za sivo mreno se z daljšanjem življenjske dobe in z onesnaženjem okolja veča, nam je povedal oftalmolog prim. dr. Vladimir Pfeifer, dr. med. V Sloveniji zaradi sive mrene operirajo približno 15 tisoč oči na leto. Razvoj operativnih tehnik in izboljšave kakovosti materialov umetnih leč so pripomogli, da se v tujini vse več ljudi odloča za tako operacijo (menjavo očesne leče) tudi ob drugih težavah z vidom.

Kaj je siva mrena?

Siva mrena, znana tudi kot katarakta, je očesna bolezen, ki se pojavi, ko se očesna leča postopoma zamegli. Ta proces lahko povzroči zmanjšanje ostrine vida, kar vodi do zamegljenega vida, zmanjšane kontrastne občutljivosti in težav pri zaznavanju barv. Siva mrena je pogost pojav, zlasti pri starejših ljudeh, vendar se lahko pojavi tudi pri mlajših zaradi različnih dejavnikov.

Siva mrena

Vzroki za nastanek sive mrene

Starost

Najpogostejši vzrok za nastanek sive mrene je staranje. S starostjo se proteinska struktura očesne leče spreminja, kar povzroči nastanek oblakov v leči.

Genetika

Genetska predispozicija lahko igra pomembno vlogo pri razvoju sive mrene. Družinska anamneza bolezni povečuje tveganje za njen nastanek.

Poškodbe očesa

Fizične poškodbe očesa lahko povzročijo motnje v strukturi leče in povzročijo, da nastane siva mrena.

- Oglas -

Bolezni in druga stanja

Diabetes, hipertenzija in druge kronične bolezni povečujejo tveganje za razvoj sive mrene. Uporaba kortikosteroidov in dolgotrajna izpostavljenost UV žarkom prav tako povečujeta tveganje.

Kakšni so znaki in simptomi sive mrene?

Znaki in simptomi sive mrene se razvijajo postopoma. Na začetku lahko posameznik opazi le blage spremembe vida, vendar sčasoma lahko postanejo simptomi bolj izraziti:

  • Zamegljen vid
  • Zmanjšana občutljivost na barve
  • Težave z nočnim vidom
  • Bleščanje in halo efekti okrog luči
  • Pogosto menjavanje očal ali kontaktnih leč

Siva mrena ali katarakta nastane s staranjem ko postane naša očesna leča motna in zato vidimo megleno ali neostro. Ko se simptomi sive mrene oziroma pojav stopnjuje, nam lahko slab vid tudi močno oteži življenje, saj si tudi z očali ne moremo pomagati. Siva mrena je eden najpogostejših vzrokov motnje vida pri odraslih osebah, po 65. letu jih ima z njo težave že polovica.

Prim. dr. Vladimir Pfeifer. dr. med., z ljubljanske Očesne klinike razlaga, da do zamotnitve očesne leče pride iz različnih vzrokov: “Najpogostejša sta starost in spremenjena presnova v leči. Seveda pa na nastanek vplivajo tudi nezdravo življenje, slaba prehrana, kajenje in nekatere bolezni.” Kot je povedal, je operacija za zdaj edini način zdravljenja, zdravila z antioksidantnim učinkom lahko razvoj ali nastanek sive mrene le upočasnijo.

Operacija sive mrene

Operacija sive mrene poteka tako, da naravno očesno lečo zamenjajo z umetno. “S tako operacijo lahko poleg sive mrene zdravimo tudi refraktivne očesne napake, kot so kratkovidnost, daljnovidnost,  astigmatizem in starovidnost oziroma presbiopijo. Odstranimo lahko tudi optične napake sicer prozorne leče, ki jih ni povzročila siva mrena” pojasnjuje strokovnjak za refraktivno kirurgijo. Dodaja, da se starostna meja operiranih zaradi sive mrene znižuje: “Za operativni poseg se odločamo pri boljšem vidu kot pred leti in osebe pridejo tudi prej na vrsto za operacijo drugega očesa. S tem se kakovost njihovega življenja močno izboljša.

- Oglas -

Čakalna doba za operacijo sive mrene se je v zadnjem času zelo skrajšala, saj je Ministrstvo za zdravje za te operacije namenilo več sredstev. Sedaj je čakalna doba v Ljubljani za poseg, ki ga krije zavarovanje, manj kot leto dni in se še krajša.” Krajša je tudi drugod po Sloveniji, vendar je priporočljivo, da se pred takim operativnim posegom dobro pozanimate, kako bo ta potekal in kakšne leče in postopek operacije bodo uporabili, saj je od tega odvisen čas pooperativne rehabilitacije in kakovost vida.

Operacija sive mrene

Okrevanje po operaciji sive mrene

Operacija sive mrene praviloma ne traja več kot 10 do 20 minut v lokalni anesteziji, večinoma pa lahko osebe že takoj po njej zapustijo bolnišnico. Vid je sprva lahko še moten, a se praviloma uredi v nekaj urah do nekaj dnevih po operaciji. Ostrina vida po operaciji je odvisna tudi od tega, ali so ostali deli očesa zdravi. “Operacija je ena najbolj varnih in z najmanjšim številom zapletov. Možni pa so seveda številni, tudi izguba vida zaradi okužbe ali krvavitve.”

Dr. Pfeifer dodaja še, da “operacija sive mrene ni nujen poseg. Naredimo ga pri vsakem, ki to želi in če ob preiskavah ugotovimo, da je mogoče na ta način njegov vid izboljšati. Če je mrežnica ali vidni živec okvarjen zaradi glavkoma ali starostne degeneracije rumene pege, vidna ostrina po operaciji ni taka, kot bi si jo bolnik želel. O tem se z njim pogovorimo že pred operacijo, da so pričakovanja sorazmerna stanju očesa. Včasih se za operacijo ne odločimo, ker menimo, da vida ne bo izboljšala.

Včasih stanja na mrežnici ne moremo videti zaradi preveč motne leče, takrat izida ne moremo napovedati. Seveda si sive mrene nihče ne želi. Morda na manjšo verjetnost njenega nastanka lahko vplivamo z zdravim načinom življenja, zdravo prehrano in izogibanjem stresu. V nekaterih raziskavah so dokazali, da pomagajo tudi nekateri antioksidanti, vitamini in rudnine.”

Siva mrena – Vid slabi počasi

Res je tudi, kot pravi prim. dr. Pfeifer, da se zaradi sive mrene vid slabša počasi. Siva mrena se nikoli se ne pojavi in poslabša vida v trenutku ali enem dnevu. Nekateri slabšanja na enem očesu ne opazijo takoj: “Zgodi se, da oseba na pregledu zakrije eno oko in ugotovi, da na drugo ne vidi. Vendar je to mogoče le, če takega preizkusa ni naredila že vsaj leto ali več. Običajno se skali leča na enem očesu prej ali hitreje kot na drugem, je pa možno, da se na obeh očesih razvija hkrati.” Slednjega seveda ne moremo spregledati.

Diagnozo siva mrena postavi oftalmolog z različnimi testi, kot so pregled očesnega ozadja, merjenje očesnega pritiska in analiza lomnih napak. Natančna diagnoza je ključna za določitev primernega načina zdravljenja.

Novosti izboljšujejo vid

Operacijska tehnika in kakovost materialov se nenehno izboljšujeta. Prim. dr. Vladimir Pfeifer, dr. med.: “Posebna pozornost je v zadnjih letih usmerjena v kakovost optike umetnih leč, ki jih vstavljamo v oči, da nadomestimo skaljeno lečo, ki jo povzroči siva mrena. Kot novost prihajajo v okulistiko asferične leče z optiko, ki na obrobju lomi manj kot v središču, tako da se žarki iz središča in obrobja optike združijo v istem žarišču. Torej asferične leče zmanjšajo sferično aberacijo očesa, pri kateri zaradi kroglaste oblike leča robne žarke lomi močneje kot središčne.

Enako izboljšavo kakovosti vida lahko dobimo pri človeku.” Pojasnjuje, da je tako izboljšanje najbolj očitno ob slabši vidljivosti (mrak, tema, slabši kontrast), ko je dober vid zelo pomemben že zaradi varnosti, da se ne poškodujemo, pademo v temi in po stopnicah ali imamo prometno nesrečo (pri nočni vožnji). “S tako lečo pri vožnji z avtomobilom pešca opazimo prej kot z navadno sferično lečo, kar prispeva k večji varnosti.”

Kot velik korak naprej v izboljšanju kakovosti življenja prim. dr. Pfeifer zato navaja uporabo bifokalih očesnih leč, s katerimi vidimo ostro na daleč in blizu brez uporabe očal. Večino vsakdanjega dela lahko opravimo brez očal in velik odstotek operiranih potem očal ne uporablja nikoli. “Prva generacija so bile refraktivne (glede na način lomljenja svetlobe), druga difraktivne in tretja refraktivno-difraktivne očesne leče, ki dajejo najboljši vid. Če imajo take leče še asferično optiko, dosežemo najboljšo kakovost slike.” Siva mrena tako ni več tako velika ovira za nemotene življenjske aktivnosti po operaciji.

Siva mrena simptomi

Napredne tehnike za obvladovanje sive mrene

Intraokularne leče (IOL)

Intraokularne leče (IOL) so sodobna rešitev za nadomestitev naravne leče, ki je bila odstranjena zaradi sive mrene. Na voljo je več vrst IOL, ki se razlikujejo glede na funkcionalnost in material:

Monofokalne IOL

Te leče omogočajo dober vid na eno razdaljo, običajno za daljavo. Po operaciji bo večina pacientov potrebovala očala za bližino ali branje.

Multifokalne IOL

Multifokalne leče omogočajo dober vid na več razdaljah, kar zmanjšuje potrebo po očalih za bližino in daljavo. So idealna izbira za ljudi, ki želijo biti neodvisni od očal.

Toricne IOL

Te leče so posebej zasnovane za korekcijo astigmatizma, poleg tega pa omogočajo tudi korekcijo vida na daljavo.

Femto sekundna laserska kirurgija

Femto sekundna laserska kirurgija je ena najnovejših metod za zdravljenje bolezni kot je siva mrena. Uporablja zelo natančen laser za izvedbo določenih korakov operacije, kot so ustvarjanje incizij in mehčanje leče. Prednosti te metode vključujejo manjše tveganje za zaplete in hitrejše okrevanje.

Kombinacija z drugimi očesnimi operacijami

Pri nekaterih pacientih je možno kombinirati operacijo sive mrene z drugimi očesnimi operacijami, kot je na primer operacija za odpravo kratkovidnosti (LASIK) ali operacija za korekcijo glavkoma. Ta kombinacija omogoča celovito rešitev za različne težave z vidom in ne samo leče ki jo je prizadela siva mrena.

Napredne raziskave in prihodnost zdravljenja sive mrene

Raziskave na področju oftalmologije se nenehno razvijajo in obetajo nove metode za bolj učinkovito zdravljenje sive mrene. Med najnovejšimi raziskavami izstopajo naslednje:

Genske terapije

Siva mrena je vzpodbudila tudi raziskave genske terapije, ki preučujejo možnosti popravila ali zamenjave genov, ki so odgovorni za nastanek sive mrene. Čeprav so te metode še v zgodnji fazi, predstavljajo pomemben korak k bolj personaliziranemu pristopu k zdravljenju.

Regenerativna medicina

Uporaba matičnih celic za obnovo poškodovanih delov očesa je ena od obetavnih raziskovalnih smeri. Cilj je regeneracija naravne leče in obnova njenega delovanja brez potrebe po umetnih lečah.

Pametne intraokularne leče

Razvoj pametnih IOL, ki se lahko prilagajajo različnim razdaljam in svetlobnim pogojem, je še ena vznemirljiva možnost. Te leče bi lahko v prihodnosti bolnikom, ki jih je prizadela siva mrena omogočale še boljšo kakovost vida brez očal.

Kaj pa siva mrena in dioptrija?

“Nove intraokularne leče so eden zadnjih velikih napredkov v kirurgiji očesne leče, ki ni pomemben le za operacije sive mrene, ” poudarja prim. dr. Pfeifer. Tudi očesno lečo, ki je povsem prozorna, lahko zamenjajo z umetno: “Za tak način operacije se odločimo pri ljudeh z refrakcijskimi napakami (kratkovidnost, daljnovidnost, astigmatizem), ko jim začne slabeti vid na bližino, kar se pojavi pri vseh ljudeh po štiridesetem letu starosti. Na tak način jim lahko izboljšamo kakovost življenja.”

S kandidati opravijo poseben pogovor, preden se skupaj odločijo za poseg. V tem primeru je poseg samoplačniški. Pred tem so potrebne nekatere dodatne preiskave in posebne meritve: “V tujini, na primer v Združenih državah Amerike in Nemčiji, se veliko ljudi, ki nimajo sive mrene, odloči za operacijo, da jim potem ni potrebno nositi očal.” Več se jih sicer še vedno odloča za lasersko operacijo dioptrije.

Pogosto zastavljena vprašanja o sivi mreni

Ali lahko siva mrena ponovno nastane po operaciji?

Ne, siva mrena ne more ponovno nastati, ker je naravna leča, ki postane motna, odstranjena. Vendar pa lahko pride do zameglitve kapsule, v kateri je nameščena umetna leča. To stanje se imenuje sekundarna katarakta in jo je mogoče enostavno zdraviti z laserskim posegom.

Kako dolgo traja okrevanje po operaciji sive mrene?

Okrevanje po operaciji sive mrene je običajno hitro. Večina pacientov se lahko vrne k svojim vsakodnevnim aktivnostim že nekaj dni po operaciji, popolno okrevanje pa lahko traja nekaj tednov. Pomembno je slediti navodilom zdravnika glede uporabe kapljic in izogibanja določenim aktivnostim.

Ali je operacija sive mrene boleča?

Operacija sive mrene ni boleča, saj se izvaja pod lokalno anestezijo. Pacienti med posegom običajno občutijo le minimalno nelagodje. Po operaciji lahko pride do blagega neugodja, ki pa hitro mine.

Kako lahko preprečim nastanek sive mrene?

Čeprav ni mogoče popolnoma preprečiti sive mrene, lahko z zdravim načinom življenja zmanjšate tveganje za njen razvoj. To vključuje nošenje sončnih očal z UV zaščito, uživanje uravnotežene prehrane bogate z antioksidanti, redne očesne preglede in izogibanje kajenju.

- Oglas -

NAJNOVEJŠE