DomovKlub MamaPorod in nosečnostTokofobija: hromeč strah pred porodom

Tokofobija: hromeč strah pred porodom

Posebno pred prvo nosečnostjo in porodom je strah povsem običajen pojav. Vendar pa je nujno razlikovati med »normalnim strahom« in med tokofobijo. Pri tokofobiji gre za hudo paniko oziroma za hromeč strah, ki lahko prepreči že samo zanositev: čeprav si oseba zelo želi otroka, je strah pred nosečnostjo, posebno pa pred porodom tako velik, da se raje odpove svojim željam.

- Oglas -

V nadaljevanju vas čaka več informacij o tokofobiji, razlogih zanjo in metodah, s pomočjo katerih je mogoče premagati oziroma ublažiti strah.

Primarna ali sekundarna tokofobija?

Poznamo dve vrsti tokofobije, in sicer primarno ter sekundarno. O primarni tokofobiji govorimo pri osebah, ki še niso rodile, o sekundarni pa pri tistih, ki že imajo izkušnje z nosečnostjo oziroma s porodom (pri sekundarni tokofobiji je strah pogosto povezan s travmatično izkušnjo, na primer z mrtvorojenim otrokom ali s hudimi raztrganinami). Pri tem je zanimivo, da naj bi bila primarna tokofobija pogostejša od sekundarne. Povod za tokofobijo so lahko na primer tudi travmatične izkušnje drugih oseb. Omeniti pa je treba še, da je tokofobija včasih povezana s spolnimi zlorabami. Misel na porod, med katerim bodo intimni predeli povsem izpostavljeni, lahko sproži paniko zaradi spominov na spolno zlorabo v preteklosti. Tokofobija je v tovrstnih primerih pogosto prepletena s posttravmatsko stresno motnjo.

Zanesljivo diagnozo lahko postavi samo strokovnjak

Dobro je vedeti, da zgolj strah pred porodom še ni dovolj za to, da govorimo o tokofobiji. Če se strah pojavlja pri osebah, ki si ne želijo otrok, tako ne gre za motnjo, saj ta strah ne vpliva bistveno na kakovost življenja. Pomembno je torej upoštevati, kako velika ovira je ta strah. Tako je mogoče ugotoviti, ali gre za težavo, ki zahteva zdravljenje oziroma strokovno pomoč. Če sumite, da se spopadate s tokofobijo, se je najbolje obrniti na psihiatra ali (kliničnega) psihologa.

Tipični simptomi tokofobije

Pri osebah, ki se spopadajo s tokofobijo, lahko že misel na porod sproži hudo paniko. Strah pogosto vpliva na delo, odnose in dnevno rutino. Čeprav se lahko osebe, ki trpijo za tokofobijo, zavedajo, da je strah iracionalen oziroma pretiran, to ne odpravi panike. Strah pred porodom je lahko tako velik, da nosečnica zaprosi za carski rez, čeprav ta ni nujen. Pogosto so prisotni tudi telesni simptomi, značilni za panični napad, na primer pospešen srčni utrip, intenzivno znojenje, tresavica, zadihanost, občutek dušenja, bolečine v prsnem košu, slabost in omotičnost.

Ne mučite se po nepotrebnem – poiščite pomoč

Tokofobija se lahko zdravi s terapijo, zdravili in s spremembami vsakodnevnih navad. Praviloma je najučinkovitejša kombinacija vseh treh pristopov, vendar morate upoštevati, da lahko določena zdravila povečajo tveganje za zaplete med nosečnostjo oziroma da lahko negativno vplivajo na plod. Strokovnjak lahko na podlagi pogovora z vami oceni, ali koristi pretehtajo nad tveganji.

- Oglas -
Tokofobija hromeč strah pred porodom

Koristni nasveti za ublažitev strahu pred porodom

Človeški um je precej bolj fleksibilen, kot si verjetno predstavljate. Čeprav se vam morda zdi, da ne boste mogli nikoli premagati strahu, lahko z vztrajnostjo spremenite perspektivo in se umirite. Kot omenjeno, je dobro, da imate pri tem podporo strokovnjaka, vendar se ne morete zanašati samo nanj. Zelo priporočljivo je, da tudi sami izkoristite koristne tehnike, ki so vam na voljo, in tako ublažite strah pred porodom.

Trening čuječnosti

Obsesivno razmišljanje o porodu lahko sproži nešteto strahov. Vaš um je povsem osredotočen na prihodnost. Zamišlja si najbolj črne scenarije – in čeprav gre za nekaj, kar se v resnici sploh ni zgodilo, lahko na čustveno-telesni ravni to dojemate kot realnost. Tako je pametno, da svoj um nežno usmerite v sedanji trenutek. Pri tem vam lahko pomaga trening čuječnosti. Pozornost usmerite k predmetom, s katerimi ste obdani, k zvokom, ki jih slišite, in k vonjem, ki jih zaznavate. Bodite vztrajni in postopoma boste začeli ugotavljati, da vas je precej manj strah poroda.

Hipnoporod

Zelo koristna tehnika za premagovanje oziroma ublažitev strahu pred porodom je lahko tudi t. i. hipnoporod oziroma priprava na porod s pomočjo hipnoze. To lahko zmanjša strah pred neznanim. Tehnika običajno vključuje vizualizacijo in učenje avtohipnoze.

Porodni načrt

Če se spopadate s tokofobijo, je posebno pomembno, da pripravite karseda natančen porodni načrt. Ker boste med porodom težje izražali svoje želje, je dobro, da so te zapisane črno na belem (npr. ali želite epiduralno anestezijo in koga želite ob sebi). Priprava porodnega načrta vas bo zagotovo vsaj malce pomirila in ublažila občutek, da ne boste imeli nobenega nadzora nad potekom poroda.

- Oglas -

NAJNOVEJŠE