Hemoglobin je beljakovina v rdečih krvničkah. Le-te pa so odgovorne za prenašanje kisika po našem telesu. Poleg transporta kisika pa je hemoglobin zadolžen še za odstranjevanje ogljikovega dioksida iz celic in transfer le-tega v pljuča. Ogljikov dioksid se potem iz telesa izloči z izdihom. Vse to so zelo pomembne telesne funkcije in zato lahko pomanjkanje hemoglobina privede tudi do resnih nevšečnosti in precej slabega počutja.
Nivo hemoglobina odkrivamo seveda s krvnimi preiskavami. Normalna vrednost hemoglobina za moške je od 133 do 167 g/l, za ženske pa od 118 do 148 g/l.
Pri nižjih vrednostih od normale se šteje, da hemoglobin nad 100 g/l velja za anemijo lahke stopnje, hemoglobin med 70 g/l in 100 g/l se šteje kot srednje težka anemija in hemoglobin pod 70g/l anemija težke stopnje.
Posamezniki imajo nizek hemoglobin zaradi različnih vzrokov:
- anemije, povezane s pomanjkanjem železa,
- nosečnosti,
- težav z ledvicami in jetri,
- kronične bolezni.
Možno pa je tudi to, da imajo določeni posamezniki po naravi znižano vrednost hemoglobina. Nekateri imajo nižjo vrednost hemoglobina, a obenem ne občutijo nobenih spremljajočih simptomov.
Simptomi izredno nizkega hemoglobina so:
- hiter ali neenakomeren srčni utrip,
- bleda koža in dlesni,
- utrujenost,
- mišična šibkost,
- pogoste in nerazložljive modrice,
- ponavljajoči se glavoboli.
Vzroki za nizek hemoglobin
Posameznik z nizkim hemoglobinom lahko trpi za anemijo. Najpogostjši razlogi za anemijo pa so:
- pomanjkanje železa, vitamina B12 ali folne kisline (vitamin B9),
- precejšnja izguba krvi (npr. močne menstruacije),
- vrste raka, ki vplivajo na kostni mozeg (npr. levkemija),
- bolezni ledvic,
- bolezni jeter,
- hipotiroza (bolezen ščitnice, ko le-ta ne proizvaja dovolj hormonov),
- talasemija (dedna bolezen, ki hemoglobinu preprečuje, da bi normano deloval),
- bolezni pljuč,
- kajenje,
- opekline,
- ekstremni fizični napori.
Kako si lahko sami pomagamo?
Povečanje vnosa železa s hrano
Posameznikom s prenizko vrednostjo hemoglobina priporočamo, da uživajo več hrane, bogate z železom. Železo spodbuja proizvodnjo hemoglobina in pomaga k formaciji rdečih krvničk.
Med živila, bogata z železom, sodijo:
- zelenolistna zelenjava (ohrovt, blitva, špinača, peteršilj itn.),
- suho sadje (rozine, datlji, fige itn.),
- brokoli,
- rdeča pesa,
- grah,
- semena in oreščki (sezam!),
- sojini izdelki,
- za vsejedce še meso, ribe in jajca.
Povečanje vnosa folne kisline
Folna kislina kot predstavnik B-vitaminov iga ključno vlogo pri proizvodnji hemoglobina. Naše telo uporablja folno kislino za proizvodnjo hema, komponente hemoglobina, ki prenaša kisik po krvi.
Če ne zaužijemo dovolj folne kisline, naše rdeče krvničke ne bodo mogle dozoreti, kar lahko privede v anemijo, povezano s pomanjkanjem folne kisline, in seveda do nizkega nivoja hemoglobina.
Dobri viri folne kisline so:
- špinača,
- riž,
- arašidi,
- črni fižol,
- rdeči, kidney fižol,
- avokado,
- solata,
- govedina.
Povečanje absorpcije železa
Seveda je pomembno, da uživamo hrano, bogato z železom, včasih je potrebno celo dodajati železo v obliki prehranskih dodatkov. A vse te zadeve res delujejo samo, če imamo dobro absorpcijo železa.
Absorpcijo železa povečuje hrana, bogata z vitaminom C (citrusi, jagode, zelenolistna zelenjava itn.) ali prehranski dodatki z vitaminom C.
Pri absorbciji železa pomaga tudi vitamin A in betakaroten. Živila, bogata z vitaminom A, so buče, sladki krompir, ohrovt, jetra, ribe itn.
Živila, bogata z beta karotenom, prepoznamo po njihovi rumeni, oranžni ali rdeči barvi. Mednje sodijo: korenje, sladki krompir, buče, melone, mango itn.
Vitamin A je pomemben pri absorpciji železa, a po drugi strani z njim ne smemo pretiravati, saj je v prevelikih količinah nevaren. Previsoke vrednosti vitamina A lahko vodijo v hipervitaminozo A. To lahko povzroči simptome, kot so bolečine v kosteh in sklepih, glavoboli itn.
Prehranski dodatki železa
V kolikor imammo precej nizek nivo hemoglobina, bo šla pot navzgor veliko hitreje, v kolikor si pomagamo še s prehranskimi dodatki železa. Pri železu je tako, da je treba biti previden pri odmerjanju, saj previsoki odmerki lahko škodujejo in so nevarni. Previsoki odmerki lahko privedejo do t. i. hemokromatoze (ki lahko vodi v bolezni jeter) in do stranskih učinkov, kot so zaprtost, slabost in bruhanje.
Tako da na kratki rok tudi prehranski dodatki železa ne bodo mogli narediti velikega čudeža in bo do znatnega izboljšanje potrebnih kar nekaj tednov. V večini resnejših pomanjkanj hemoglobina posamezniki uživajo železove prehranske dodatke kar nekaj mesecev, preden res napolnijo zaloge železa.
Z resnično resnimi pomanjkanji hemoglobina se mora ukvarjati zdravnik, ki v skrajnem primeru predpiše železo v obliki infuzije.
Enostavna pomoč iz ajurvede
Večrat sem že zasledila, da ajurveda pri slabokrvnosti zelo priporoča pitje vode iz bakrenega kozarca. Vodo natočimo v bakreni kozarec in pustimo preko noči, zjutraj pa jo popijemo. Baker naj bi pomagal pri formaciji celic in absorpciji železa.