DomovKlub MamaPorod in nosečnostNosečnost po tednih: Kako poteka in na kaj bodite pozorne

Nosečnost po tednih: Kako poteka in na kaj bodite pozorne

Kako poteka nosečnost po tednih? Devet mesecev se v telesu bodoče matere dogajajo spremembe. Po zanositvi se začne rast in razvoj zarodka, ki postaja vse večji in težji, nosečniško telo pa se mu vztrajno prilagaja. Vas zanima, kdaj otrok prepozna vaš glas, kdaj mu zrastejo nohti, kdaj dojenček prvič odpre oči?

- Oglas -

Nosečnost je izjemno razburljivo obdobje v življenju vsake ženske. Razumevanje, kaj se dogaja v vsakem tednu nosečnosti, lahko pripomore k boljšemu počutju in pripravi na prihod novega člana družine.

Nosečnost po tednih – kdaj se pravzaprav začne štetje?

Nosečnost se začne, ko semenčice oplodi jajčece, nato kot eno potujeta v maternico, kamor se ugnezdi zarodek. V četrtem tednu nosečnosti je zarodek velik le en milimeter, a pridno raste iz dneva v dan. Počasi se potem razvijajo glava, roke, noge, stopala, najpomembnejši organi, dogajanje v telesu pa nemalokaterim mamicam povzroča jutranjo slabost. Na koncu prvega trimesečja bo plod velik od 5 do šest milimetrov, bo že nekoliko premikal okončine, vendar tega še ne boste občutili. Imeli boste možnost opraviti test, in sicer v 12. tednu nosečnosti z meritvijo nuhalne svetline, kjer se oceni ali je plod morda kromosomsko spremenjen (Downov sindrom ali nekatere druge redke prirojene napake).

Za nuhalno svetlino in dvojni hormonski test (za še natančnejši rezultat) boste odšteli približno 115 evrov. Test se naredi s pomočjo UZ, kjer boste lahko videli kako se premika vaš dojenček in tudi slišali boste njegovo hitro bitje srca.

Nosečnost v drugem trimesečju je lažja

V drugem trimesečju je počutje precej boljše, saj slabosti pojenjajo, bodoče mamice pa so običajno napolnjene z energijo, prav tako se poveča spolno slo. V približno 20. tednu bo mogoče že občutiti prve gibe, na plodu se pojavijo prve dlačice. Ginekolog bo naredi UZ pregled, imenovan morfologija, kjer se vidi pravilna rast in razvoj ploda, z namenom, da se ugotovi ali so obeti za zdravega otroka visoki. Če spol še ni bil viden pri pregledu nuhalne svetline, se bo morda sedaj razkrilo ali boste imeli fantka ali punčko.

Božajte vašega otroka, mu pripovedujte zgodbe in mu pojte, saj se okli 23. tedna že odzove na glasbo. Ker bo vaš trebušček postajal vse večji, se pripravite na nakup nove garderobe, prav tako se proti nastanku strij začnite boriti že zdaj, in sicer s primerno kremo ali oljem (ki skrbi za vlažnost in elastičnost kože). Plodu se pojavijo nohti na prstih, trepalnice, odpre tudi svoje oči. Po končanem drugem trimesečju (približno 28 teden) dojenček tehta že približno malo preko kilograma.

- Oglas -
Razvoj ploda po tednih

Vključite tudi partnerja

Če bo bodoči očka želel biti zraven pri porodu, potem mora opraviti tečaj oz. se udeležiti priprav na porod, saj brez tega v porodni sobi praviloma ne sme sodelovati. V zadnjih treh mesecih se vse hitreje razvijajo možgani, obraz je izoblikovan, plod želi spremeniti položaj in se obrniti na glavo. Gradi si imunski sistem, zenice že reagirajo na svetlobo, pridno pridobiva na teži, zato so nosečnice precej lačne … Ker postaja čedalje večji, mu primanjkuje prostora v maternici, zato nosečnica včasih občuti slabost. Otrok še naprej pridno raste in pridobiva na teži, vse dokler prvič ne prijoka na svet.

Tako torej na kratko poteka nosečnost po tednih od zanositve pa do rojstva. Za več informacij o posameznih obdobjih pa pobrskajte po naših člankih.

Nosečnost po tednih: Prvi trimester

1. do 4. teden

V prvem tednu nosečnosti dejansko še niste noseči, saj se nosečnost šteje od prvega dne zadnje menstruacije. V četrtem tednu pa se oplojeno jajčece pritrdi na steno maternice, kar je začetek razvoja ploda.

5. do 8. teden

Plod začne razvijati osnovne organe. Srce začne biti okoli 6. tedna, medtem ko se začnejo oblikovati tudi oči, ušesa in usta.

9. do 12. teden

V tem obdobju se plod hitro razvija. Do konca prvega trimetra so osnovni organi že oblikovani in delujoči. Mati lahko začne čutiti prve simptome nosečnosti, kot so utrujenost in jutranja slabost.

- Oglas -

Nosečnost po tednih: Drugi trimester

13. do 16. teden

Plod začne hitro rasti. Razvijajo se prstki na rokah in nogah, pojavi se dlaka na glavi. V tem obdobju se lahko začnejo pojavljati prvi premiki ploda.

17. do 20. teden

Plod še naprej raste in se razvija. Razvijajo se čutila, kot so sluh in vid. Mati lahko začne občutiti prve gibe ploda, kar je pogosto zelo vznemirljivo.

21. do 24. teden

Razvoj ploda se osredotoča na organe. Razvijajo se pljuča, čeprav še niso popolnoma funkcionalna. Materin trebuh postaja vse bolj opazen.

25. do 28. teden

Plod postaja vedno bolj aktiven. Možgani se hitro razvijajo, pljuča nadaljujejo z razvojem. V tem obdobju je plod sposoben zaznati svetlobo in zvoke iz zunanjega sveta.

Nosečnost po tednih

Nosečnost po tednih: Tretji trimester

29. do 32. teden

Plod pridobiva težo in maščobo, kar mu bo pomagalo uravnavati telesno temperaturo po rojstvu. Mati lahko občuti več nelagodja zaradi povečane teže in velikosti trebuha.

33. do 36. teden

Plod se pripravlja na porod. Obrne se v položaj z glavo navzdol. Pljuča so skoraj popolnoma razvita in plod je pripravljen na zunanje življenje.

37. do 40. teden

To je čas pričakovanja. Plod je polno razvit in pripravljen na porod. Mati se lahko počuti tudi neprijetno zaradi teže in velikosti trebuha, a tudi vznemirjeno zaradi bližajočega se poroda.

Spremembe v telesu matere

Hormonske spremembe

Med nosečnostjo se v telesu matere dogajajo številne hormonske spremembe. Povečana raven hormonov, kot so estrogen, progesteron in hCG, vplivajo na različne telesne funkcije in počutje.

Fizične spremembe

Poleg rasti trebuha, se spremembe pojavijo tudi na prsih, koži in laseh. Povečana količina krvi lahko povzroči težave z žilami in povečan srčni utrip.

Čustvene spremembe

Hormonske spremembe vplivajo tudi na čustveno stanje. Mati lahko občuti nihanje razpoloženja, tesnobo in veselja.

Razvoj ploda

Fizični razvoj

Fizični razvoj ploda vključuje rast in razvoj vseh organov in telesnih struktur. Vsak teden prinaša nove spremembe in napredek.

Kognitivni razvoj

Možgani ploda se razvijajo skozi celotno nosečnost. Začne se oblikovati osrednji živčni sistem, kar omogoča plodu zaznavanje in odzivanje na dražljaje.

Gibalni razvoj

Plod začne premikati roke, noge in druge dele telesa. Ti gibi postanejo vse bolj usklajeni in močni proti koncu nosečnosti.

Prehrana med nosečnostjo

Pomembna hranila

Zdrava prehrana je ključnega pomena za zdrav razvoj ploda. Mati naj uživa raznovrstna živila, bogata z vitamini, minerali, beljakovinami in zdravimi maščobami.

Kaj se izogibati

Med nosečnostjo se je priporočljivo izogibati surovemu mesu, nekaterim vrstam rib z visoko vsebnostjo živega srebra, neprekuhanim jajcem in nepasteriziranim mlečnim izdelkom.

Prehranska dopolnila

Folna kislina, železo in kalcij so pomembna prehranska dopolnila, ki pomagajo pri zdravem razvoju ploda in preprečujejo nekatere zaplete.

Ultrazvok med nosečnostjo

Telovadba med nosečnostjo

Varne vadbe

Telovadba je koristna za zdravje matere in ploda. Priporočajo se lahke vadbe, kot so hoja, plavanje in joga.

Vadbe, ki se jim je treba izogibati

Intenzivne vadbe, ki vključujejo visoke skoke, kontaktne športe ali tvegane položaje, se je treba izogibati, da se prepreči poškodbe.

Koristi telovadbe

Redna telovadba pomaga ohranjati telesno pripravljenost, zmanjšuje stres in izboljšuje počutje matere. Prav tako lahko olajša porod.

Pogoste težave med nosečnostjo

Jutranja slabost

Mnoge nosečnice doživijo jutranjo slabost, zlasti v prvem trimetru. Pogosto uživanje majhnih obrokov in izogibanje mastni hrani lahko pomaga.

Zgaga

Zgaga je pogosta težava zaradi pritiska na želodec. Pomaga lahko izogibanje začinjeni hrani in majhni, pogosti obroki.

Otekline

Otekline, zlasti na nogah in stopalih, so pogoste. Počitek z dvignjenimi nogami in nošenje udobne obutve lahko pomagata.

Priprava na porod

Porodni načrt

Porodni načrt vključuje želje glede poroda, kot so lajšanje bolečin, prisotnost partnerja in izbira položajev za porod.

Izbira porodnišnice

Izbira prave porodnišnice je pomembna. Mati naj obišče različne porodnišnice, da najde tisto, ki ji najbolj ustreza.

Kaj vzeti s seboj

Priprava torbe za porod vključuje potrebščine za mater in otroka, kot so oblačila, higienski pripomočki in dokumenti.

NAJNOVEJŠE